Москва повеќе не крие која е нивната следна цел, Лавров покажа со прст: „Вие сте новата Украина!“

Во Кишињев зборовите на министерот за надворешни работи на Путин беа земени како отворена закана

Додека тие водат освојувачка војна во Украина, Кремљ им се заканува и на другите соседни земји. Имено, на прашањето на еден од водечките новинарски воени „хушкачи“ Дмитриј Кисељов, која земја од поранешниот СССР „би можела да стане нов антируски центар“, првиот дипломат на Путин и еден од водечките јастреби на Кремљ, Сергеј Лавров , накратко рече – Молдавија.

Според Лавров, „Молдавија може да стане следната Украина“. Додуша, тој го обвини Западот кој, според него, „ја поттикнува Молдавија против Русија и има намера таа да игра улога во проектот против Русија“. Лавров изјави дека тенденцијата на актуелните молдавски власти „да ја внесат земјата во ЕУ и НАТО сведочи за нивната антируска политика“.

Инаку, Молдавија веднаш по руската агресија врз Украина побара прием во ЕУ, а во јуни 2022 година заедно со Украина доби кандидатски статус, но ниту побара ниту најави прием во НАТО, особено што за тоа ќе треба да се промени уставот според кој Молдавија е воено неутрална земја. Лавров директно ја нападна молдавската претседателка Маја Санду, за која вели дека „ја турка Молдавија во НАТО“, дека е „романска државјанка“ и дека „подготвува обединување со Романија“. (Да сепотседиме дека СССР ја анектираше Молдавија во 1940 година, која беше дел од Романија).

Во Кишињев таквите зборови на министерот за надворешни работи на Путин ги сфатија како отворена закана и веруваат дека тие можат да станат нова цел во воените планови на Путин за проширување на Русија.

Сергеј Лавров

Портпаролот на молдавското Министерство за надворешни работи, Даниел Вода, вели дека ова се „сериозни заканувачки пораки од руската дипломатија“ и дека молдавското население и политика имаат право на сопствени стратешки одлуки и приоритети, а членството во ЕУ е едно од нив.

  • Одлучно ги отфрламе изјавите на рускиот министер за надворешни работи, кои не кореспондираат со фактичката состојба на работите и се дел од испробаните заканувачки реторики на руската дипломатија. Сакаме да ја потсетиме руската страна дека Молдавија го избра патот кон ЕУ, а тоа го поддржуваат и граѓаните на Молдавија и сакаме Русија да го почитува ваквиот однос на молдавските граѓани – посочува Даниел Вода.

Сепак, според последните истражувања, мнозинството граѓани се за членство во ЕУ, но не се за влез во НАТО. Да потсетиме, на територијата на Молдавија, од почетокот на 90-тите години на 20 век, постои проруска парадржавна формација на Придњестровје. Во плановите на т.н специјална воена операција во Украина, јасно беше и „спојувањето со Придњестровје“, каде што се наоѓа контингентот на руската армија.

Министерот за надворешни работи на фантомското Придњестровје, Виталиј Игнатиев, рече дека „крајната цел е припојување кон Русија“. Во Москва решија да и се заканат на Молдавија, која ја сметаат за нивна зона на влијание, па нејзиното свртување кон Запад го гледаат како безбедносна закана за Русија, иако не се граничат со неа.

Молдавија е една од најсиромашните земји во Европа, со силно проруско влијание, но сега на власт дојдоа прозападните опции, предводени од претседателката Маја Санду, која сака да ја сврти земјата кон Брисел. Молдавија бара од Западот да и помогне со вооружување, особено што молдавската армија е една од најслабите вооружени и опремени во Европа.

Според молдавските медиуми, Санду побарал противвоздушни системи, а САД одобриле пакет одбранбена помош од 40 милиони долари. Покрај тоа, Санду се состана со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во септември 2022 година и за прв пат Молдавија учествуваше на самит на НАТО.

Министерот за надворешни работи Нику Попеску беше во Букурешт во декември 2022 година на состанок на НАТО, што предизвика гнев и закани против Молдавија во Москва. Во посета на Кишињев доаѓа и заменик генералниот секретар на НАТО, Мирчеа Џоан, но нема да се разговара за членство, туку за помош на Молдавија, особено поради забележаните зголемени воени движења во Придњестровје (мобилизација на силите таму), но и заканите кои доаѓаат од Москва – дека стануваат „легитимна цел“.

„Московска Независимаја газета“, пак, наведува дека Молдавија поради својата прозападна политика би можела да заврши на листата на непријателски држави. Маја Санду вели дека Молдавија мора да работи на сопствената безбедност и дека Москва преку своите молдавски вентрилокувачи ја подметнува „тезата“ дека „најдобрата одбрана не е инвестирање во одбраната“, за да не ја испровоцира Русија. Проруските опции постојано се обидуваат да предизвикаат политичка криза во земјата за да предизвикаат нови избори. На крајот на минатата година Лавров изјави дека Молдавија треба да се грижи за својата иднина доколку влезе во НАТО, што, според него, „сигурно нема да придонесе за безбедноста на Молдавија“.

И новиот шеф на молдавската разузнавачка служба СИС (Serviciul de Informationi şi Securitate), Александру Мустеаță, неодамна во интервју за ТВР Молдавија изјави дека „Русија планира упад на територијата на Молдавија со цел да го припои регионот на Придњестровје“ и дека постојат неколку сценарија за нејзино спроведување. Тој смета дека Русија би можела да го испроба тоа при најавената нова пролетна офанзива на истокот на Украина и дека Русите не се откажале од освојувањето на Одеса, што потоа би значело дека би можеле да избијат на границата со Молдавија.