МОЌНО американско оружје ЗА ПРВ ПАТ ЗАБЕЛЕЖАНО НА ФРОНТОТ: Се движи со 145 км/ч и направи хаос на бојното поле (ВИДЕО)

0

Остатоци од неексплодираното украинско беспилотно летало камикази Switchblade 600 се пронајдени во регионот на Доњецк.

На видеото кое се појави на социјалните мрежи, можете да видите оштетен камиказе дрон и војник кој го прегледува оштетениот авион.

Switchblade е во оперативна употреба од 2010 година, но само со војната во Украина доживеа медиумска популарност како оружје што требаше да го запре рускиот оклоп и да ја порази руската армија на истокот на земјата. Некои го нарекуваат беспилотно летало камиказа, а други го нарекуваат залутана муниција.

Switchblade е конструиран од американската компанија AeroVironment.

ПРЕЦИЗЕН ХИТ

Авионот е подолг 0,6 метри во споредба со основната верзија Блок 10. Системот има модуларна боева глава, така што има верзии Блок 30 и Блок 60. Времето за обучен екипаж да го користи овој камиказе дрон е две минути, времето на летот е 10 минути, а максималниот радиус е 50 километри.

Овој камиказе беспилотно летало беше продаден на американската армија, а освен во Авганистан, каде што беше користен во војната против талибанците, борбено се користеше и во војната во Сирија и Ирак.

Боевата глава, која е поставена на дронот, тежи до еден килограм, но во две верзии. Постојат високо-експлозивни, кои се наменети за помалку оклопни цели и пешадија, или противтенковски HEAT.

ПРИНЦИП НА РАБОТА

Switchblade е имун на заглавување, а податочната врска им овозможува на преполните беспилотни летала да дејствуваат и како комуникациски релеи.

Новата верзија има фрлач за 20 дронови. Дронот камиказа е лансиран од цевката како ракета и крилата се отвораат при излезот.

Испраќа видео во боја и IR слики додека лета кон целта за операторот да може да идентификува јасна цел. Ако, на пример, е забележана тенковска компанија или непријателска пешадиска единица, целта е заклучена.

Потоа следи насочување на дронот кон целта со брзина од 145 километри на час, во зависност од боевата глава што ја користи за напад. Обично удира право во куполата и продира во возилото предизвикувајќи експлозии.

Покрај тоа што е лансиран од копнен фрлач, Switchblade има можност да биде лансиран од авион или подморница.

Поради неговата висока прецизност, тој е наречен и „небесен снајперист“.