“МУ КАЖАВ НЕ НА РЕАЛ МАДРИД!“ – Франческо Тоти отворено зборуваше за ‘неговата’ Рома: “За жал, повеќе немаат почит…“

„Принцот” од Рим, легендарниот Франческо Тоти, во интервју за Corriere della Sera се осврна на неговите три децении во Рома, но ја покажа својата подготвеност да се врати во клубот во друга улога.

Поминав триесет години во Рома. Покажав почит кон сите, ги одбив сите други понуди и не се каам. Реков ‘не’ на Реал Мадрид и другите затоа што го сакав истиот дрес на Рома што беше испечатен на мене. Како заврши мојата приказна со Рома ? Да, ми беше жал. Вистина е дека кога веќе не си потребен во фудбалот, нема повеќе почит“, вели тој.

Сепак, тој е подготвен да се врати во нова улога во Рома.

Се разбира, со дефинирана улога. Би сакал да работам со Жозе Мурињо, тој е број еден, многу го почитувам. Жал ми е што не ме тренираше во кариерата. Во Рома знаат дека ако им требам, за сериозни работи, со задоволство ќе подадам рака“, вели тој.

Франческо Тоти отворено зборуваше и за тренерите кои оставија најголема трага во неговата кариера.

Првиот Мацоне, кого го паметам со голема љубов. Потоа Земан и пред се Спалети. Морам да го кажам тоа. Вистина е. Да го сретнам, ќе ме израдува. Верувам дека меѓу нас постои длабока врска. Она што го поминавме заедно, кога тој пристигна од Удинезе, за мене, во мојот живот е нешто неповторливо. И на теренот и во секојдневниот живот. Во завршна фаза нашата врска беше условена однадвор и повеќе не се разбиравме. И јас згрешив, но верувам дека ако се вратиме двајцата, нема повеќе да се караме“.