НАДАЛ ПОТВРДИ – КОНЕЧНО ПОДГОТВЕН: Рафа се враќа на теренот во Барселона!

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал конечно се врати на теренот.

Надал ќе игра во Барселона , каде во кариерата освои дури 12 титули .

Рафа заврши успешен тренинг околу пладне, а потоа се сретна со новинарите.

„ Среќен сум што сум тука, имам многу убави спомени од овој турнир. Доаѓањето овде беше одлучено во последен момент. Неделата беше позитивна на тренинг и утре ќе бидам на теренот. Последниот тренинг помина добро, чувството е позитивно “, вели тој, Надал чека пресметка со Италијанецот Флави Коболи на стартот.

Тој се осврна и на фактот дека на турнирот нема да биде неговиот сонародник Карлос Алкараз.

„ Тоа е негативна работа, пред се за него, затоа што е повреден. Сеуште не би размислувал за полуфинале “, изјави Надал, со оглед на тоа дека тогаш може да се сретне со Алкараз со ждрепка.

Надал истакна дека сака што повеќе да ужива во кариерата.

„ Не се сомневам во ништо. Работата беше дали можам да играм или не. Имав две тешки години, доаѓам по операција на колкот, многу се случуваа со моето тело и не ми дозволи да бидам на Посакуваното ниво Иако ме боли што не можам да играм некои турнири, јас сум во друга позиција и наместо да жалам што не можам да играм, ова е мојата последна година на турнеја и сакам да уживам во тоа во секое време. Затоа е повеќе од само чувство дека сум подготвен за утрешниот натпревар, да бидам на овој турнир и на теренот .

Не можеше да избере кој турнир во Барселона му е омилен.

„ Секој турнир што го играв овде е важен за мене. Имаше многу со убави спомени. Така е во животот, сè има почеток и крај, така е во спортот. Не знам што ќе се случи, но моето чувство е дека ова е мојот последен турнир овде, ќе дадам се од себе, сакам да си дадам шанса “, вели Рафа.

Тој додаде дека не може да биде сигурен како ќе биде во остатокот од сезоната.

„ Сè уште не знам ништо. Одиме еден по еден ден. Имаше многу лоши денови физички и психички и тоа остави свој белег. Во деновите кога се е добро, сè уште уживам во играњето тенис. Се чувствував добро да тренирам со моите пријатели овде, добрите моменти ги компензирате лошите и затоа имам надеж да продолжам да играм, знам дека моите тешкотии се големи, но тоа е така, тоа е дел од животот на еден спортист .