НАЈВАЖНИ СЕ ЗА ЗАЈАКНУВАЊЕ ИМУНИТЕТ: Овие ТРИ ВИТАМИНИ треба да се земаат во текот на есента и зимата, штитат од инфекции

Многу се важни и за добра крвна слика!
За време на студените зимски месеци, нашиот имунитет често е ослабен, па затоа сме поподложни на многу сезонски инфекции. Затоа е важно да се обидете да јадете разновидна храна, а особено важни се два витамини и еден минерал:

Обидете се во текот на зимата да јадете што повеќе протеини и храна богата со витамин Д. Овој витамин е незаменлив за регулирање на имунолошкиот систем, за раст и развој, за здрави коски и за многу други процеси во нашето тело. Бидејќи нашата кожа го произведува под влијание на сонцето, а во зимските месеци ја нема доволно, мора да ја зголемиме исхраната со храна богата со витамин Д.

Тоа се масни риби како лосос, харинга, сардина, туна. Освен во рибата, витамин Д може да се најде и во јајцата, збогатеното млеко, говедското месо, телешкиот црн дроб. Доколку сè уште ја немате оптималната доза на овој витамин во крвта, која може да се провери со анализа, консултирајте се со вашиот лекар за изборот на суплементација.

Зголемете го внесот на витамин Ц за дополнително да го зајакнете вашиот имунолошки систем и да ја олесните апсорпцијата на железо. Еден од начините е зголемен внес на витамин Ц.

Најмногу го има во агрумите (лимон, портокал, грејпфрут), киви, бобинки, брокула, бриселско зелје, карфиол, пиперки, зелка… Обидете се овие намирници да ги јадете што е можно повеќе свежи, веднаш по купувањето и да ги загреете што е можно помалку.за да се изгуби што помалку од овој скапоцен витамин. Еден портокал, на пример, ќе ви обезбеди околу 60 проценти од дневните потреби за витамин Ц.

Освен витаминот Ц, голема улога игра и минералот цинк. Најмногу го има во црвеното месо, јајцата, млекото, неглазираните зрна, пченични никулци, спанаќот, мешунките, остригите, тиквата, ленот и семките од сончоглед, бадемите, оревите…

На пример, 100 гр говедско месо ќе ви обезбеди 50 проценти од дневните потреби за цинк.