Најскапата населба доби нов жител: Ова е вила од 79 милиони долари

Трансакцијата е склучена на 12 октомври во тековната година

Основачот на Амазон, Џеф Безос, се сели во Мајами, Флорида, три недели откако купи замок со седум спални соби на мал приватен вештачки остров во заливот Бискејн.

Инаку, тоа е селото Индијан Крик, познато на колоквијалот како „бункер на милијардерот“, бидејќи во него живеат само најбогатите.

Технолошкиот магнат, кој живее во Сиетл од 1994 година, изјави дека овој потег го зближува со неговите родители, но и со деловните операции на неговата друга компанија, Blue Origin.

„Живеев во Сиетл подолго од кое било друго место и имам толку многу неверојатни спомени овде. Колку и да е возбудлив овој потег, тоа е емотивна одлука за мене“, напиша третиот најбогат човек на светот, чие богатство се проценува на 161. на својот Инстаграм профил.милијарда долари.

Безос го купи својот прекрасен имот на островот Индијан Крик за 79 милиони долари, објави Блумберг, а трансакцијата беше затворена на 12 октомври.

Фото: Profimedia

Огромната вила е изградена во 2000 година и има домашно кино, библиотека, базен и винарска визба. Тоа е веднаш до друг имот што Безос го купи летово, за 68 милиони долари.

Инаку, Индијан Крик беше најскапата населба во САД во 2021 година. Приватниот остров, секако, има строги безбедносни мерки и е добро чуван. Покрај Безос, таму живее и инвеститорот Карл Ајкан, како и Џаред Кушнер и Иванка Трамп.