НАЈСКАПИТЕ СВАДБИ ВО СВЕТОТ : 137 милиони долари за најважниот ден во животот

0

За многумина свадбите се најважниот ден во животот. Некои чинат колку два приватни авиони, а некои парови избираат сами да планираат свадби, преземајќи го најголемиот дел од одговорноста, но намалувајќи ги трошоците. Други, пак, претпочитаат да ангажираат професионалци, без разлика колку тоа ќе ги чини.

Свадбите во САД се најскапи во светот. Во 2019 година, просечниот трошок за „најголемиот ден во вашиот живот“ во САД беше 29.000 долари.

Кралското семејство
Една од најскапите свадби ја одржале принцот Чарлс (Чарлс) и принцезата Дијана (Дијана) во 1981 година. Тогаш биле потрошени вртоглави 110 милиони долари. Имаа 3.500 гости, а церемонијата која се емитуваше на ТВ екраните ја следеа повеќе од 750 милиони гледачи ширум светот. Фустанот на принцезата Дијана бил украсен со бисери во вредност од 150.000 долари и имал превез долг 27 метри.

Ниту принцот Вилијам (Вилијам) не заостанува зад своите родители. Најважниот ден во животот на принцот и Кејт Мидлтон (Кејт Мидлтон) чинел 34 милиони долари.

Своето судбоносно „да“ го кажаа во 2011 година во Вестминстерската опатија и многумина ја нарекоа свадба на векот. Имаше околу две илјади луѓе, од кои повеќето беа политичари и членови на кралското семејство, бројни милијардери, спортисти и филмски ѕвезди. Тортата чинела дури 80.000 долари, а венчаницата на невестата нешто помалку од 70.000 долари.

Една од најскапите свадби во последната деценија беше помеѓу синот на Дејвид и Викторија Бекам (Викторија, Дејвид Бекам), Бруклин (Бруклин) и неговата тригодишна избраничка Никола Пелц (Никола Пелц), ќерката на Американскиот милијардер Нелсон Пелц. Чинеше околу 3,6 милиони евра.

Изграден стадион
Ваниша Митал е ќерка на познатиот челичен магнат Лакшми Митал. Нејзината венчавка чинела 65 милиони долари, а гостите добиле покани во сребрени кутии, заедно со авионски билети и платени соби во хотел со пет ѕвезди во центарот на Париз. Свадбата траеше речиси цела недела, а се одржа на различни места, меѓу другото во Версајската палата, на Ајфеловата кула, од каде го гледаа огнометот и на концертот на Кајли Миног, кој се одржа специјално за нивната венчавка. .

Двете деца на индискиот тајкун Субрата Рој (Роја), Сушанто (Сушанто) и Семанто Рој (Семанто Рој), се венчаа во ист ден на иста церемонија, а свадбата чинеше 123 милиони долари. Свадбата се одржа во северна Индија, а на церемонијата присуствуваа повеќе од 10.000 гости.

Се верува дека најскапата венчавка се одржала во Дубаи помеѓу шеикот Мохамед бин Рашид Ел-Мактум и Хинда бинт Мактум бин Џума Ел-Мактоум. И невестата и младоженецот се членови на кралското семејство на овој емират, а за таа прилика морале да изградат стадион за да присуствуваат дури 20.000 на свадбата. Свадбата чинела 137 милиони долари.