НАЈСТУДЕНА ТЕМПЕРЕТУРА ДО СЕГА – Јајце замрзна на рекордни температури -53 Целзиусови степени во Кина (ВИДЕО )

0

Температурите во најсеверниот кинески град Мохе паднаа на минус 53 степени Целзиусови, што е најстудената температура досега забележана, соопштија метеоролозите.
Сместен во североисточната провинција Хеилонгџијанг, во соседството на рускиот Сибир, градот Мохе е нашироко познат како „Северниот пол на Кина“ и е едно од ретките места во земјата што има субарктичка клима.
Температурата измерена таму на 22 јануари во седум часот наутро на првиот ден од лунарната нова година била рекордни 53 степени под нулата. Последен пат беше речиси исто толку студено било во 1969 година.


Во рускиот Јакутск, кој е познат по тоа што е најстудениот град во светот, температурите паднаа на минус 62,7 °C, најстудени во повеќе од две децении.
Но, зимите во Мохе се исто така безмилосно студени и долги; почнуваат на почетокот на октомври и често траат до мај.
Кога е многу студено, ледената магла можела да се појави и во Мохе – феномен што се случува само во екстремно ладни клими кога капките вода во воздухот остануваат во течна форма.

Покрај тоа, може да биде толку студено што дури и топлата вода што се фрла во воздухот да замрзне.
Дали и оваа зима ќе има ледена магла во Мохе, ќе видиме. Иако можеби мислите дека никој не доаѓа во ледениот град во северна Кина, туристите се собираат да ги видат ледените атракции. На пример, во 2011 година повеќе од 10.000 туристи дошле во Мохе за да ја набљудуваат поларната светлина.
Автопатот што го поврзува оддалечениот град со главниот град Пекинг беше отворен во декември 2019 година со голема помпа, што им го олесни доаѓањето и заминувањето на туристите и локалните жители.
Но и околината на Мохе крие интересни работи. Името на провинцијата Хеилонгџијанг, добиено од кинеското име за реката Амур – Хеилонг ​​Џианг, значи „река на црн змеј“.
Тој е главен град на провинцијата Харбин, познат по својот спектакуларен фестивал на снег и мраз. Поради суровата клима, градот во североисточна Кина секоја година е домаќин на уметници кои се натпреваруваат во создавање на скулптури од бајките – од сфинги и пирамиди, до импозантни коњи, до сите видови градби како замоци и ѕидови. Поради сето ова некои го нарекуваат замрзнат Дизниленд.