„НАЈТЕШКИОТ И НАЈШОКАНТНИОТ СЛУЧАЈ КОЈ СУМ ГО ВИДЕЛ“ Тинејџер ја избодел својата пријателка (13) со нож 114 пати, следел шок на судењето (ФОТО/ВИДЕО)

0

За време на неговата пресуда во петокот, судијата Смит рече дека ова е еден од „најтешките и најтешките случаи“.

Тинејџерскиот убиец Ајден Фучи (16), кој 114 пати ја избоде 13-годишната навивачка и соученичка Тристин Бејли, е осуден на доживотен затвор откако беше осуден за неговата развратна „желба да се почувствува како е да се убие“.

Фучи, кој тогаш имал 14 години, се изјасни за виновен за грозоморното убиство на крајот од ќорсокакот во мирната населба Дарбин Кросинг во Сент Џонс, Флорида во 2021 година.

Емоциите се зголемија кога окружниот судија Ли Смит го осуди убиецот – семејството на Бејли не можеше да ги задржи солзите на суд.

Како малолетник, тинејџерот од Флорида не е подобен за смртна казна и има 30 дена да поднесе жалба на одлуката на судијата. Тој исто така ќе има можност казната да му биде ревидирана за 25 години.

-Тристин Бејли беше свесна, беше свесна и правеше се што можеше за да се одбрани од овој напад. „Таа претрпе болна, ужасна смрт од рацете на некој на кој му веруваше“, рече судијата Смит.

Судијата на Флорида ја објави својата одлука во петокот наутро и рече дека има само „една соодветна казна во овој случај“, пред да ја објави пресудата.

Во предвид биле земени годините на Фучи, менталното здравје, домашниот живот и писмата од семејството на момчето, како и фактот дека тој бил „единствениот учесник“ и „100 отсто одговорен за ова убиство“.

За време на изрекувањето на пресудата во петокот, судијата Смит рече дека ова е еден од „најшокантни и најтешките случаи“ во округот на кој бил сведок во неговата 16-годишна правна пракса.

Судија од Флорида го опиша убиството како „вознемирувачко“ и изјави дека се чини дека нема мотив за убиството, што е „никаква друга причина освен да ја задоволи внатрешната желба на овој обвинет да почувствува како е да се убие некого“.

На судењето, нејзината сестра ставила 114 камења во форма на срце за да покаже колку пати нејзината сестра била избодена.