НА ЕВРОПА И СЕ ЗАКАНУВА БАНКРОТ?! Најголемата германска банка загуби вредност од 15 отсто за еден ден, Шолц убеден дека…

0

Најголемата германска банка Дојче банк загуби дури 15 отсто од вредноста по големиот пад на цените на акциите на берзите, што дополнително ја разниша довербата на инвеститорите во финансискиот сектор!

Банката загуби три милијарди долари во вредност и цената на нејзината акција падна на 8,13 долари. Поради потресот во финансискиот сектор мораше да реагира и германскиот канцелар Олаф Шолц.

Никој не ризикува

Се зголемува стравот од домино ефект и банкрот на Дојче банк, пишува Гардијан, особено по колапсот на три американски банки пред две недели и итната интервенција во Швајцарија. Тогаш најголемата банка во земјата USB беше принудена да ја купи Credit Suis, втората по големина банка во земјата, и да го спаси својот конкурент од колапс. Индексот на банката Euro Stoxx падна за 4,6 отсто, а индексот на банките во Велика Британија загуби 3,7 отсто на берзата. Пад на вредноста на акциите забележаа и германската Комерцбанк и француската Сосиете Женерал – за девет, односно седум отсто.

– Сите се претпазливи и никој не сака да ризикува во оваа средина. Ситуацијата е нестабилна и рано е да се каже дека работите ќе се смират – изјави за Reuters Јан фон Герих, главен аналитичар на Nordea.

Шолц е убеден дека нема причина за грижа

Германскиот канцелар Олаф Шолц зборуваше за да ја увери јавноста која е загрижена за развојот на пазарот:

– Дојче банк суштински го модернизира и реорганизираше својот деловен модел и е многу профитабилна банка. „Нема причина да се грижите за ништо“, рече Шолц.

Сепак, американскиот претседател Џо Бајден, пред неодамнешниот колапс на три американски банки, исто така рече дека нема причина за загриженост. Подоцна се покажа дека тие биле банкротирани, а федералните власти не дале гаранции за улогите на граѓаните.

По правило, клиентите и инвеститорите реагираат врз основа на гласини, поради што дури и банките со добри показатели можат да се најдат во големи проблеми. И Bank of Silicon Valley во САД и Credit Suisse немаа проблеми со ликвидноста, но паднаа  поради паниката на инвеститорите и штедачите.

Специфичноста на оваа банкарска криза е што најголема паника создаваат големите штедачи чии сметки го надминуваат максималниот износ на осигурени заштеди, а на ова реагираат инвеститорите во обврзници и банкарски акции.

Турбулентна недела

Падот на вредноста на акциите дојде на крајот од турбулентната недела и покрај обидите на германскиот канцелар Олаф Шолц, францускиот претседател Емануел Макрон и претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард да ги уверат инвеститорите и јавноста дека банкарскиот систем е стабилен .

– Банкарскиот сектор во Европа е отпорен бидејќи има силна позиција на капитал и ликвидност. На сите ги применивме регулаторните реформи договорени на меѓународно ниво по светската финансиска криза. Целосно сме опремени да обезбедиме ликвидност на финансискиот сектор во еврозоната доколку е потребно – изјави Лагард.