НА ПОЗНАТИОТ ПЕЈАЧ МУ Е ДИЈАГОСТИЦИРАН РАК на коските: Вака ЈА ОТКРИ БОЛЕСТА, се бори за живот

0

Ова се сите детали.

Хрватскиот пејач Јасмин Ставрос откри дека има рак на коските.

Имено, музичарот истакна дека е во фаза на борба со животот, посочувајќи дека се го боли, особено грбот.

Пејачот пред неколку дена отишол во болница поради болки во грбот и таму и била дијагностицирана болеста и оттогаш е на болничко лекување.

-Постојано сум во болница, оттогаш не сум дома. Се чувствувам лошо, ме боли грбот, сè. Ми даваат секакви лекови против болки, некои помагаат, некои не – вели Ставрос.

Ставрос бил погоден од опасна болест и покрај тоа што живеел најздрав можен начин на живот. Ставрос живее на село, во мир и хармонија со природата, познат е по здравиот живот, умерената исхрана и спортувањето. Откако во 2008 година се преселил во гратче во близина на Јастребско, тој и неговата сопруга Жарка уживаат во долгите прошетки и работа низ куќата. Со сопругата извесно време секој понеделник оделе кај Јапетиќ.

Го купив тој подрум и го направив за живеење. Секој ден станувам околу девет, играм тенис, ако имам обврска одам во Загреб, а ако немам уживам на чист воздух. Попладне повторно играм тенис или возам велосипед, трчам. Главно спорт и здрав живот. Не ни гледам телевизија, само Лаудато. Секоја вечер одиме до блиското село, ја молиме бројаницата и се враќаме дома. Не постои град во кој во недела можете да трчате, да разговарате и да немате никој околу вас. Ова го нема ниту во Загреб, ниту во Сплит, ниту во кој било друг град – изјави претходно.

Тој додаде дека се преродил во селото. Во близина на неговиот дом има две цркви каде што нашол духовен мир, а често одел на миса во Котаре, на околу 15 километри кон планините околу Самобор. Дел од годината ја помина и на Корчула. Повторно во мир, здрав и во склад со природата. Се пофалил дека во својата градина берел сливи и јаболка, наводнувал зеленчук и трева и купувал ореви. Не купуваше јагоди, береше послатки од шумата. Посадил домати, краставици, компири, зеленило во градината, имаат и голем овоштарник, па сами си прават јаболков оцет, мармалад, сокови.

Телефонот во болницата и во куќата на Ставрос деновиве не престанува да ѕвони. Сите прашуваат како е, дали можат да помогнат на некој начин. Тие се молат тој наскоро да оздрави. Тој е пример, идол, за многу помладите колеги од него научија како да ја сочуваат младоста, а пред се како да ја спојат забавната работа со хармонијата на семејниот живот.

Веќе следниот месец Ставрос ги најави настапите, но се уште не размислува дали да ги одложи или не. Тој е целосно посветен на борбата за своето здравје, а сите што го познаваат Ставрос се молат што побрзо да застане на нозе и да запее на сиот глас, пренесува „24сата.хр“.