НА ПОСМРТНИЦАТА НА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ ИМА 3 ИМИЊА : Почина во недела, погребот е денеска, а еве дали ќе дојдат татко му и брат му

Далибор Драгијевиќ (40), братот на Дејан Драгијевиќ, кој е осомничен за убиството на двегодишното девојче Данка Илиќ, денеска ќе биде погребан на локалните гробишта во Злот, а имињата на тројцата ожалостени стојат на изводот на смртта.

Како што дознава Курир, таткото Радослав, кој е во притвор, како и осомничениот Дејан, нема да дојдат на погребот на Далибор, бидејќи им било одбиено барањето да присуствуваат .

Далибор, Дејан и Радослав

Да потсетиме, братот на Дејан бил уапсен во саботата под сомнение дека му помогнал на својот брат да се ослободи од телото на девојчето , а тој починал во полициската станица Бор ноќта меѓу саботата и неделата, најверојатно од срцев удар.

– Со длабока болка во срцето објавуваме дека на 7 април почина нашиот драг, никогаш не прежален Дејан Драгијевиќ – стои на посмртницата, а како ожалостени се потпишани:

– Мајката Светлана, таткото Радослав, братот Дејан и други бројни роднини и пријатели.

Многумина забележале дека името на Дејан стои и на изводот на смртта. Инаку, Дејан по апсењето признал дека ја убил Данка Илиќ.

Далибор Драгијевиќ, Погреб

Погребот на Далибор ќе се случи денеска во 14 часот, а мајката Светлана, која е единствената од семејството на слобода, ќе биде придружувана од полицијата, додека останатите членови на семејството нема да имаат право на тоа.

Во домот на Драгијевиќ пристигнале роднини и соседи, а потврдата за смртта била поставена дури денеска, на денот на погребот .

Да потсетиме, Данка Илиќ исчезнала на 26 март, а како што подоцна се дознало врз основа на сведочењето на осомничениот Драгијевиќ и неговиот колега Срѓан Јанковиќ (50), таа била убиена тој ден.

Потрагата по нејзиното тело се уште трае, а секоја локација дадена од осомничените е претресена, но од телото на Данка нема трага. Полицијата ја продолжува интензивната потрага.