На Прихожин му се вратени парите и златото: Руските медиуми тврдат дека властите му предале сè на човек од доверба на прогонетиот шеф на „Вагнер“

0

Руските власти му вратија десет милијарди рубљи (111,2 милиони долари) на прогонетиот водач на „вагнер“ Евгениј Пригожин – пари запленети за време на полициските рации за време на неуспешниот вагнерски бунт во Русија минатиот месец.

Ова го објави ,,Moskou tams”, повикувајќи се на руската независна страница Фонтанка.

Се наведува дека полицијата во Санкт Петербург запленила голема сума пари, заедно со „стотици илјади“ американски долари и пет златни прачки за време на рациите на објектите поврзани со Пригожин на 24 јуни.

Претресот на тие објекти беше извршен како дел од кривичната истрага за бунтот што беше спроведен против лидерот на „Вагнер“, чии војници се преселија од фронтот во Украина кон југот на Русија, а на кој рускиот претседател Владимир Путин на крајот се согласи да ги суспендира во замена за оставката на Пригожин од бунтовите и заминувањето во соседна Белорусија.

„Москва тајмс“ пренесува информации од ,,Фонтанка” дека полицијата му ги вратила парите и златото, кои се проценува дека тежат „неколку тони“ на возачот на Пригожин, додека самиот Пригожин бил на затворен состанок во Москва во неделата.

Се наведува дека Пригожин, додека ,,вагнерците” марширале кон Москва на 24 јуни, го признал постоењето на запленетите пари и рекол дека има намера да ги искористи тие пари за да ги плати борците и да обезбеди материјална отштета за семејствата на убиените платеници.