НЕВЕРОЈАТНА ПОЈАВА ВО АМЕРИКА: Вееше снег, а потоа блесна светлина, луѓето снимаа со неверување, еве за што се работи – Тоа е доказ дека тие постојат (ВИДЕО)

Голема снежна бура донесе огромни количества снег во јужниот дел на Онтарио во петокот вечерта, а жителите потоа беа сретнати со изненадувачки временски феномен .

Имено, нешто пред 21 часот во петокот, жителите почнале да пријавуваат грмежи и молњи поради снежните врнежи , јавува CTV News Toronto.

„Снег со гром“, едноставно кажано, е кога молњите и громот ја придружуваат снежната бура, и иако тоа не се случува често, метеорологот од CP24 Крис Потер рече дека тоа не е сосема невообичаено.

„Очигледно, тоа не се случува многу често со секоја бура“, рече Потер. „Мора да има одредени механизми во игра. Еден од нив е значително подигнување [и] значителна конвекција (проток на топлина).

Жителите набрзо почнаа да објавуваат фотографии и видеа од овој феномен.

На снимката може да се види како молњите го осветлуваат небото додека силен снег паѓа над градот.

Феноменот е забележан и во Киченер, Онтарио, па дури и во Мичиген, САД.

Според Алманахот на Фармер, грмотевици се случуваат кога воздушната маса станува толку нестабилна што наеднаш се превртува, обично кога ќе се сретнат драстично различни температури. Бурите со грмотевици се доста ретки бидејќи во зима „долните слоеви на воздухот се постудени и имаат пониска точка на росење, [што значи] овие видови атмосферски конфликти се многу невообичаени за време на постудените месеци“.

„Сепак, грмотевици се случуваат“, велат од организацијата.

Грмотевици се најчести во регионот на Големите езера, бидејќи студениот воздух што дува над релативно благите води на Големите езера го движи воздухот доволно брзо за да предизвика нестабилност за да произведе молњи и грмотевици во комбинација со обилен снег, според Алманахот.

CTV News Метеорологот од Торонто, Џесика Смит, исто така рече дека овие типови на доцни зимски бури не се невообичаени.

Еден корисник објави и видео од комбинација од молњи и снежни врнежи и изјави дека ова е „доказ дека тие постојат , за секој кој досега не видел такви појави.

„Ако никогаш не сте го виделе, ова е доказ дека постои гром во комбинација со снежна бура, од Минди (Мичиген)“, рекол еден корисник во објавата, кој споделил и видео од овој феномен.

„Влегуваме во годишното време кога битката помеѓу студениот арктички воздух се води против потоплиот јужен воздух додека се движиме кон пролетта“, рече Смит.

Смит вели дека најлошото влијание од невремето ќе биде видливо од 21 часот во петок до 12 часот наутро во сабота, со обилен влажен снег до сабота наутро.