Неверојатно вкусни топли пирошки полнети со сирење кои често ќе ги правите (Видео)

0

СОСТОЈКИ:

  • 15 гр квасец
  • 1 лажица шеќер
  • малку сол
  • 200 мл млеко
  • масло
  • 1 јајце
  • 300-400 гр брашно
  • 200 гр сирење

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  1. Квасецот растопете го во топло млеко, додајте шеќер, жолчка, брашно и сол, па замесете глатко тесто, оставете го малку да нарасне, а потоа развлечете го тенко околу 1/2 см и исечете го на правоаголници. Сирењето издробете го, додајте белка, па изедначете.
  2. Во секој правоаголник тесто ставете лажица сирење, преклопете, притиснете од сите страни. Пржете во длабоко масло па вадете на хартиени салфети. Идеално за доручек, ужина или вечера.

Добар апетит!