Неверојатно трогателната средба на татко и син по седум месеци на бојно поле ги запали социјалните мрежи: „Еве за што се бориме…“

0

„Тато подготви изненадување, го поканија на работа неговиот син, кого го немаше видено седум месеци“, вели тиктокерот кој објави видео од средбата.

Советникот на министерот за внатрешни работи на Украина, Антон Герашченко, во петокот на социјалната мрежа Твитер објави видео од средбата меѓу украинскиот војник и неговиот татко, кој не го видел седум месеци.

– За тоа се бориме – напиша Герашченко покрај видеото и додаде: „Татко и син“.

Објавата на Герашченко, пак, е прегледана над 61.000 пати и собрала над 7.700 лајкови.

Видеото на Гершаченко потекнува од социјалната мрежа TikTok, каде што е објавено од корисникот „nn.jordan.nn“.

Тиктокерот рече дека средбата меѓу таткото и синот се случила на работното место на таткото и дека на таткото не му било кажано дека тоа ќе се случи.

  • Му подготвија изненадување на тато, го поканија на работа неговиот син, кого го немаше видено седум месеци – изјави тиктокерот.

Видеото на TikTok беше прегледано над 460 илјади пати и собра 50 илјади лајкови.

@nn.jordan.nn

Сделали папе сюрприз , привезла на работу к нему сына , не видел 7 месяцев 🥹

♬ Біля тополі – SHUMEI

Најавата на Герашченко за емотивната средба меѓу украинскиот борец и неговиот татко дојде еден ден пред прекинот на рускиот напад на Бахмут.

Како што потврдија во саботата Министерството за одбрана на Велика Британија и шефот на украинската армија Валериј Залужни, украинските бранители ги воспоставиле своите позиции и затоа нападот престанал.

Министерството за одбрана во својот дневен извештај за војната во Украина соопшти дека обидот на Русија да го заземе Бахмут е закочен поради „екстремната исцрпеност“ на руските сили, веројатно влошена од внатрешните конфликти меѓу руската редовна армија и платеничката група Вагнер, чии сили се со седиште во областа.

Ова е во согласност со оценката на Залужни. „Благодарение на огромните напори на одбранбените сили, ситуацијата се стабилизира“, рече Залужни.

Русија сега ги концентрира своите сили кон малку јужниот град Авдиивка и кон фронтот кај Кремина и Сватов северно од Бахмут. Ова сугерира дека Русите се враќаат на поодбранбена позиција по неуспехот на нивните офанзивни напори што започнаа во јануари.

Областа околу Бахмут е сè уште една од најтешките на бојното поле. Британското Министерство за одбрана истакна дека Украина, исто така, претрпе големи загуби во тамошните борби.