Невеста дала 14.000 евра на тортата – АКО ПАДНЕЛА ЌЕ ГИ УБИЕЛА СИТЕ ВО БЛИЗИНА: Гостите со неверување го гледале чудото од 4 МЕТРА за кое биле потребни ТРИ МЕСЕЦИ (ФОТО)

Младенците не штеделе за забавата во убав лондонски хотел и за прославата потрошиле околу 58.000 евра, а дел од таа сметка, поточно 15.000 евра, биле потрошени за гигантска торта висока четири метри.

Меделин (18), ја видел огромната торта за прв пат само на забава. Судбоно што му кажала на својата средношколска љубов, 20-годишниот Патрик Бартон. Забавата била во сала за бал Савој во Лондон. Тортата ја направил 48-годишниот слаткар Сем Вудраф. Имено, таа почна да работи на тортата во ноември. Прво направила шест кружни колачи од 20 сантиметри кои служеле како „ливчиња“.

Торта од 4 метри

За кулите таа користела нова технологија, односно 3Д печатач и ги ставила на врвот на огромната структура.

За да биде замокот веродостоен, дури и секој мал прозорец е опремен со LED светилки, така што тортата свети.

Сè е покриено со 50 килограми бела глазура, а потоа украсено со златни листови.

“Целиот ден беше совршен. Имавме повеќе од 200 гости. Тортата беше фантастична, останав без зборови”, рекла воодушевената невеста.

„Таа е многу талентирана, ги прави моите торти од мојот 13-ти роденден“, изјави Медлин.Торта замок

Таа го замоли Сем да и изгради замок и беше воодушевена кога го виде конечниот резултат. Сем, од Греј Тарок, Есекс, кој прави колачи веќе шест години, рече дека тортата на Медлин е најголемата што ја направила во нејзината кариера. Мајката на четири деца рече дека на неа и на нејзиниот сопруг Дејв (47) и биле потребни шест часа да го изградат замокот тој ден и дека морале да користат скала за да стигнат до врвот.

“Плачев кога го видов готовиот производ. Бев емотивна бидејќи целиот процес на неговото правење траеше толку долго”, признала креаторката на тортата