НЕДЕЛА ДЕНА ПИЕВ ВОДА ОД КИСЕЛИ КРАСТАВИЦИ! ОВА СЕ РЕЗУЛТАТИТЕ: Првиот пат се згрозив, а последниот се случи ПРЕСВРТ!

0

Илеана Полс-Бронет решила да направи тест – една недела пиела кисела вода!

Дали некогаш сте слушнале како водата од кисели краставички влијае на телото? Илеана Полс-Бронет е маратонка која решила да експериментира и да ги сподели резултатите. Со оглед на тоа што често гледала маратонци како пијат кисела вода, првата помисла да го испие овој пијалок и била ужасна. Сепак, денес активно го промовира.

Саламурата одлично делува на мамурлакот , но тоа не е единственото нејзино благотворно дејство. Лекарите наведуваат дека добро влијае на здравјето на срцето и дека најголемата заблуда е дека луѓето се чувствуваат кисело откако ќе го испијат. Напротив, саламурата го освежува здивот. Полн е со антиоксиданси, витамини А и Е, го помага варењето, го регулира шеќерот во крвта… Илеана Полс-Броне добила менструација за време на овој тест, а тврди дека напитокот е спасител за менструални грчеви.

Еве ги нејзините резултати:

1 ден – изненадена од вкусот, не кисел, туку солен
Ден 2 – без грчеви
Ден 3 – се навикна на вкусот
4-ти ден – болките во мускулите не се чувствуваат
5-ти ден – се тренира појако
6-ти ден – нема мирис на оцет во здивот
Ден 7 – експериментот беше успешен, а вкусот стана многу пријатен
Џоана Вен, сертифициран онлајн тренер за слабеење со диплома по биолошки инженеринг, вели: „Сокот од кисели краставички стана популарен меѓу спортистите и поединците кои се свесни за здравјето поради неговата висока концентрација на електролити, првенствено натриум и калиум, кои можат да дејствуваат како рехидрататор и му помага на телото да ги замени есенцијалните минерали изгубени при прекумерна физичка активност или алкохол“.

Диететичарот Бри Бел вели дека постои важна забелешка за пиење на овој сок.

„Нема начин да се каже точно колку сол добивате во сок од кисели краставички купен во продавница, бидејќи нутритивните информации на теглата само ви кажуваат колку има во самата . Затоа, ако одлучите да пиете сок од кисели краставички, почнете со 30 милилитри или помалку и видете како се чувствувате“, советува диететичарот.