НЕМАТЕ ПОИМ ШТО СЕ СЕ НАОЃА ВО НЕА, А ЕВЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА АКО ЈАДЕТЕ БАНАНА СЕКОЈ ДЕН: Не сте можеле ни да претпоставите

0

Во продолжение се причините зошто треба да јадеме банана секој ден

Дефинитивно треба да ја вклучиме бананата во секојдневната исхрана бидејќи носи бројни здравствени придобивки. Ова вкусно овошје е богато со хранливи материи кои се неопходни за одржување на здравјето и доброто расположение.

Во продолжение се причините зошто треба да јадеме банана секој ден.

Богата со хранливи материи

Бананите се богати со хранливи материи како витамин Ц, витамин Б6, калиум, влакна и антиоксиданси. Една банана со средна големина (118 грама) содржи околу 105 калории, 27 грама јаглени хидрати, 3 грама влакна, 1 грам протеини и 0,4 грама масти.

Помага во регулација на варењето

Треба да вклучите банана во вашата исхрана ако сакате да го подобрите варењето. Ова овошје е богато со влакна кои помагаат во одржувањето на дигестивниот систем здрав и редовен. Исто така, влакната помагаат во спречување на запек и ја подобруваат апсорпцијата на хранливи материи.

Го подобрува расположението

Треба да јадете банана ако се чувствувате нерасположени или под стрес. Бананите содржат аминокиселина триптофан, која во телото се претвора во серотонин, невротрансмитер кој го подобрува расположението и го намалува чувството на стрес.

Помага во регулирање на крвниот притисок

Треба да јадете банани ако сакате да го регулирате крвниот притисок. Ова овошје е богато со калиум, минерал кој помага во регулирање на крвниот притисок. Калиумот помага во спречување на штетните ефекти на натриумот, минерал кој може да го зголеми крвниот притисок.

Помага во борбата против анемијата

Треба да јадете банана ако сакате да спречите анемија. Ова овошје е богато со железо, минерал кој е важен за производство на црвени крвни зрнца. Недостатокот на железо може да доведе до анемија, состојба во која телото не произведува доволно црвени крвни зрнца.

Го намалува ризикот од срцеви заболувања

Бананите треба да јадат оние кои сакаат да го намалат ризикот од срцеви заболувања. Ова овошје е богато со калиум, влакна и антиоксиданси, кои се важни за одржување на здравјето на срцето. Калиумот помага да се намали ризикот од срцеви заболувања со намалување на крвниот притисок, а влакната и антиоксидансите помагаат во намалување на нивото на холестерол и воспалението во телото, кои се фактори на ризик за срцеви заболувања.

Добар извор на енергија

Бананите треба да се јадат доколку сакаат брз и лесен извор на енергија. Ова овошје е богато со јаглехидрати, што е важно за одржување на енергијата во организмот. Бананите содржат и природен шеќер, што ги прави идеален избор за брзо засилување на енергијата пред вежбање или за време на напорниот ден.

Помага во ублажување на мускулни грчеви

Бананите треба да се јадат ако страдате од грчеви во мускулите. Ова овошје е богато со калиум, минерал кој игра клучна улога во одржувањето на мускулната функција. Недостатокот на калиум може да доведе до грчеви во мускулите, така што јадењето банани може да помогне во нивно ублажување.

Покрај сите овие придобивки, бананите се и одлично преносливо овошје кое лесно може да се земе со вас на работа, училиште или патување. Доколку сакате да извлечете најмногу придобивки од бананата, важно е да изберете зрели банани, бидејќи тие се најбогати со хранливи материи. Бананите се исто така многу разновидна состојка во кујната, па може да се користат во смути, десерти, салати и други јадења. Накратко, една банана дневно може да помогне во одржувањето на здравјето и благосостојбата на организмот, па би било добро да го вклучите ова вкусно овошје во вашата секојдневна исхрана.