НЕШТО СЛАТКО НО ЗДРАВО – 4 намирници како замена за слатки

Доколку се чувствувате уморни и ви недостига енергија, многу е можно да ви недостасува шеќер, т.е. јаглехидрати.

Тие се многу важни бидејќи гликозата е неопходна за производство на енергија, но и за лачење на серотонин – хормонот на среќата. Тоа секако не значи дека треба да јадете големи количини сладолед, чоколадо или бисквити.

Индустриските шеќери содржат само рафиниран шеќер и многу заситени масти, од кои нашето тело нема никаква корист, па затоа изберете здрави алтернативи кои нема да му наштетат на вашето здравје, туку ќе ви дадат енергија.

Мед

Медот е богат со витамини и антиоксиданси. Во медот има многу пати повеќе витамин А отколку во говедското месо. Може да се користи самостојно, до две лажички, или може да се додаде во рецепти за здрави десерти или шејкови.

Темно чоколадо

Изберете чоколадо што содржи повеќе од 70% какао. Содржи антиоксиданси (флавоноиди) кои се борат против слободните радикали, железо, магнезиум и цинк. Го намалува притисокот, ја подобрува меморијата и концентрацијата, го подобрува расположението, а иако е горчливо, содржи и шеќер, па затоа треба да го јадете во умерени количини.

Урми

Сувите урми се многу слатки и здрави сушени плодови. Тие се богати со витамини, влакна и минерали, од кои повеќето се железо, како и антиоксиданси. Урмите го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни заболувања, го зајакнуваат имунитетот, а поради изобилството на влакна се добри за варење, како и против запек. Тие ги зачувуваат функциите на мозокот, го намалуваат холестеролот и високиот крвен притисок. Сепак, содржат голема количина шеќер, па затоа не треба да се консумираат претерано.

Банани

Бананите можат да се користат во првобитната состојба, а поради нивната кашеста структура се одлична здрава состојка за во колачи, палачинки и смути. Ова овошје е одличен извор на витамин К, кој е добар за контрола на крвниот притисок, потоа магнезиум, како и витамин Б6. А и со бананите, исто така, бидете умерени.