НЕ, САМО НЕ МЕ ПРАШАЈ ТОА! Новак беше запрашан кој е НАЈГОЛЕМИОТ НЕКОГАШ, а по одговорот избувна аплауз!

Новак Ѓоковиќ покажа само уште една голема карактеристика на најголемите шампиони – не се занесе во победата. Дури и за прашање за кое повеќе не се дебатира…

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го освои 22. Грен слем во кариерата откако во финалето на Австралија опен го совлада Стефанос Циципас, што значи дека од понеделник повторно ќе биде број еден на АТП листата. Така, Ѓоковиќ ќе има можност да го собори рекордот на Стефан Граф, единствениот што му недостига во кариерата, па не е ни чудо што Гркот по мечот му рекол дека повеќе нема да дава амбиент и да одговара дипломатски – му рекол на Ноле дека тој е „најголемиот досега“.

Сите чекаа што ќе каже Ѓоковиќ на оваа тема, па во импровизирано студио по неговото појавување меѓу српските фанови, на оваа тема разговараше и со Џим Куриер. Директно беше прашан: Дебитант, дали си најдобар на сите времиња?

„Не, не… Само тоа не ме прашувај! или кој било друг), ги остави другите да зборуваат за тоа: „Прво морам да кажам дека сум привилегиран што воопшто сум во дискусијата за најдоброто. Му се восхитувам на сите што изградија патека за мојата генерација, секоја генерација е различна и пред 30-40 години се играше со дрвени рекети, работите се сменија, тешко е да се споредуваат епохите, но чувствувам дека дадов се од себе и сè уште го правам тоа. Ако луѓето ме гледаат како еден од најдобрите, тогаш јас благодарен сум“.

По овој одговор, навивачите кои стоеја зад него кренаа аплаузи.