Не фрлајте семки од тиква, особено ако мочниот меур е премногу активен

Природното масло во семките од тиква е богато со соединенија наречени фитостероли, а семките се исто така добар извор на железо, витална хранлива материја која го зајакнува имунолошкиот систем.

Семките од тиква, или поконкретно маслото во семките, како што покажало истражувањето, може да помогне во лекувањето на синдромот на хиперактивен мочен меур. Затоа, на луѓето кои го имаат овој проблем им се препорачува да не ги фрлаат семките од тиква кога ќе го купат ова овошје, туку да ги користат како додаток во исхраната.

Кои хранливи материи се во семките од тиква?

Според истражувањето објавено во списанието Current Urology, синдромот на хиперактивен мочен меур е состојба која подеднакво ги погодува и мажите и жените. Заедно со лекови и други стратегии за третман, експертите исто така препорачуваат луѓето со оваа состојба да престанат да пушат, да изгубат тежина и да избегнуваат алкохол, кофеин и кисела храна.

Природното масло во семките од тиква е богато со соединенија наречени фитостероли. Овие и други супстанции во семките покажаа добри резултати во лекувањето на синдромот на хиперактивен мочен меур, според студијата објавена во Food Reviews International . Освен здравото масло, семките од тиква имаат и други хранливи придобивки. Институтот Линус Паулинг на  Државниот универзитет во Орегон ги наведува семките од тиква како добар извор на железо, витална хранлива материја која го зајакнува имунолошкиот систем. Истражувачите од овој универзитет особено ги препорачуваат семките од тиква како квалитетен извор на магнезиум, минерал кој ни е потребен за зајакнување на нашите нерви, мускули и коски.

Како делуваат семките од тиква на зголемена простата

Семките од тиква, исто така, можат да обезбедат олеснување за мажите со зголемена простата, состојба понекогаш поврзана со синдром на хиперактивен мочен меур . Иако има малку добри студии за оваа врска, имало најмалку две рандомизирани и плацебо контролирани испитувања кои користеле екстракт од семки од тиква за лекување на симптоми на зголемена простата.

Анализата на овие студии од 2022 година во списанието Clinical Phytoscience заклучи дека пациентите со оваа состојба „може да имаат корист“ од 500 mg екстракт од семки од тиква двапати дневно . Во врска со ова, често се поставува прашањето дали семките треба да се јадат цели или можеби мелени, како прав. Струлњак на тоа прашање одговара дека човек кој конзумира семки од тиква во секој случај ќе добие корисни состојки од семките. И ако ги јадете целото семе, а не само маслото, ќе ги добиете дополнителните придобивки од диеталните влакна и другите хранливи материи кои природно се наоѓаат во семките.

Како да користите семки од тиква

Дневна порција семки од тиква е околу 1/4 чаша или 30 грама. Како и секогаш, подобро и побезбедно е да ги јадете целосните семиња добиени од тиквата отколку да купувате изолирани масла во суплементи. Најдобар начин за подготовка и консумирање на семките е да ги измиете откако ќе се одвојат од булмата, „месото“ на тиквата. Измиените семки се сушат на чинија или плех обложен со хартија за печење. Кога ќе се исушат, прелијте ги семките од тиква со масло и лесни зачини и печете на 180 степени додека не станат крцкави. Доволно е да се печат околу 15 минути.