Ниту Израел ниту САД не знаат каков е планот? Што ќе се случи со Газа ако навистина успеат да го уништат Хамас

0

Палестинците кои ги преживеаја бруталните напади немаат поим што може да ги чека утре

Претставниците на администрацијата на Бајден и пратениците ги поддржуваат плановите на Израел за силен удар врз Хамас, но се загрижени дека нивниот сојузник нема јасен план за тоа кој ќе управува со Газа ако и кога милитантите бидат протерани, според извори запознаени со ова прашање, членови на Конгресот и поранешни функционери на САД.

Израел вети дека ќе го „уништи“ Хамас, организација вкоренета во Газа со децении и на власт од 2006 година, но израелската влада допрва треба да објасни што предвидува за густо населената енклава по завршувањето на воената операција.

Изгледа дека Израел нема план или стратегија за тоа што ќе следи по неговата воена офанзива, изјави демократскиот пратеник Сет Мултон од Масачусетс.

– Ова е очигледно голем проблем, како што дознавме и во Ирак и во Авганистан – рече Мултон, кој служеше во Ирак како маринец. Мора да имате план за утре и во основа тоа мора да биде политички план – рече тој.

Неизвесна иднина

Дури и државниот секретар Ентони Блинкен, кој преговара со Израел и другите регионални влади за да избегне војна на Блискиот Исток, нема поим што може да се случи, или барем тоа не го кажува јавно.

 

– Секогаш кога ќе излеземе од ова, ни треба одржлива иднина за Палестинците. Една лекција од целата оваа работа е дека тоа ќе биде неопходно – изјави Дерек Шолет, советник на државниот секретар за американски NBC News.

Шоле рече дека Блинкен го покренал прашањето за тоа како ќе се управува со Газа на разговорите што ги одржа во вторникот со Махмуд Абас, претседател на палестинската управа (ПА) на Западниот Брег, поголемиот од двете палестински територии.

– Дел од разговорот што Блинкен го води со претседателот Абас е прашањето каква е иднината на Газа без Хамас и што значи тоа за палестинската власт и нејзината улога? изјави Шоле во вторникот.

Американците разговараат за судбината на далечниот народ што не го поддржуваат

Прелиминарните дискусии за политичката иднина на Газа започнаа на Капитол Хил, соопштија помошниците на Конгресот.

Администрацијата на Бајден вети непоколеблива поддршка за Израел по ненадејниот напад на Хамас на 7 октомври кога загинаа 1.400 Израелци, а повеќе од 200 беа заробени.

Но, официјалните лица се исто така загрижени за ефектите од масовното израелско бомбардирање и очекуваната копнена офанзива врз Газа врз палестинските цивили, и како растечкиот број на цивилни жртви може да ги уништи сите меѓународни напори за обнова на Газа без контрола на Хамас, додека официјален Вашингтон не ги осудува овие израелски се движи.

На прашањето што ќе се случи следно во Газа доколку Хамас биде искорен, неименуван израелски функционер рече: „Во моментов, Израел е фокусиран на формирање хуманитарна зона за цивилите во Газа и на уништување на воените капацитети на Хамас“.

 – Постои императив Израел да го убие раководството, да ги уништи залихите на оружје, муниција, експлозиви, да уништи што е можно повеќе воена инфраструктура. Но, тешко е да се замисли што ќе се случи потоа – изјави Џон Бренан, поранешен директор на ЦИА, кој служел на Блискиот Исток за време на неговата кариера во агенцијата.

Советникот за национална безбедност на претседателот Џо Бајден, Џејк Саливан, во неделата рече дека администрацијата се обидува да испита како ќе се управува со Газа во иднина.

– Ова се важни долгорочни прашања кои треба да почнете да ги поставувате. Ние веруваме дека Израел се справи со нив, ние разговараме со нив за тоа. Нема да давам детали за тие приватни разговори. Но, она што ќе го кажам е дека во моментов фокусот на израелската операција е на таа „терористичка“ инфраструктура во Газа – рече Саливан.

Бајден, од друга страна, нагласи дека би било „голема грешка“ Израел повторно да ја окупира Газа.

Американскиот претседател изјави за „60 минути“ на Си-Би-Ес дека верува оти Хамас треба целосно да биде уништен, но дека „мора да има пат до палестинска држава“.

Речиси невозможно е да се направи план

Со оглед на длабоката неизвесност за тоа како оди израелската воена офанзива против Хамас и како реагира регионот, речиси е невозможно да се направи план за Газа во овој момент, велат некои поранешни официјални лица и експерти.

Елементите на кој било план за Газа, најверојатно, ќе вклучуваат транзициски период под надлежност на Обединетите нации или меѓународната заедница, важна улога за ПС; отстранување на арсеналот на оружје на Хамас под надзор на трета страна; силна поддршка од Египет; избори; големо меѓународно финансирање, особено од Саудиска Арабија и други земји од Персискиот Залив, за реконструкција на Газа; и нов мировен процес дизајниран да создаде решение со две држави, рече Арон Дејвид Милер, висок соработник во фондацијата Карнеги за меѓународен мир и поранешен висок функционер на Стејт департментот, кој се фокусираше на политиката на Блискиот Исток.

Таквото сценарио би значело дека „Сонцето, месечината и ѕвездите се усогласуваат во период од месеци и години“, рече Милер. Да се ​​зборува за нова политичка иднина на Газа е како да се зборува „за галаксија далеку, далеку“ со оглед на непредвидливите фактори и застрашувачките политички пречки, додаде тој.

 

Џејсон Гринблат, поранешен специјален пратеник на Белата куќа за Блискиот Исток во администрацијата на Трамп, рече дека „целта треба да биде, кога Хамас ќе замине, да се обнови Газа и еднаш засекогаш да се обиде да го спроведе планот дека многу добронамерни нации имаат: обнова на Газа за да изгледа како што заслужува да изгледа“.

– Тоа е приморски град. Може да биде неверојатно – додаде тој.

Дејвид Фридман, кој беше амбасадор на САД во Израел за време на администрацијата на Трамп, рече дека на Газа ќе дојде крајот доколку претставниците на Арапската лига „бит спремни да побараат некаков вид на повереност за Газа за одреден временски период, во начин што им одговара на самите Газани“ доколку формираат институции за самоуправа.

За Палестинците, непосредната закана од израелските воздушни напади врз Газа и наредбата за повеќе од милион цивили да ја напуштат северна Газа го оневозможуваат размислувањето за какви било идни политички аранжмани, а уште помалку разгледување на предлозите од владите за кои веруваат дека ги напуштиле, рече Јусеф Мунаер. Виш соработник во аналитичкиот центар Арапски центар во Вашингтон.

Првиот и најитниот чекор што е потребен сега е прекин на огнот, а потоа и дипломатија, рече Мунаџер.

Претпоставките за израелската воена акција во Газа се погрешни и се само повторување на минатите неуспеси, рече тој.

Откако израелските сили се повлекоа од Газа во 2005 година, Израелците „пресметаа дека трошоците за одржување на физичко воено присуство на теренот беа превисоки. Така, ние претходно го поминавме ова“, рече Мунајер, додавајќи дека „нема визија за денот потоа“.

Хамас стана посилен во Газа, а милитантите ќе продолжат да се прошируваат се додека основните политички прашања останат нерешени, рече тој.

Игнорирање на Америка

Пристапот на САД во последниве години се фокусираше на помирувањето меѓу Израел и неговите арапски соседи, идеја лансирана во администрацијата на Трамп за да се најде конечно решение за израелско-палестинскиот конфликт. Но, Мунајер рече дека тоа се покажало како голема грешка.

– Она што денес го гледаме на терен е цената што ја плаќаме за игнорирање на итноста за решавање на ова прашање. И имаше голем степен на хибриз од страна на американските креатори на политиката кои мислеа дека тоа е во ред. Дека можат да продолжат со своите цели на Блискиот Исток и на други места низ светот, без навистина да обрнат внимание на ова прашање – рече тој.

И покрај актуелната криза, администрацијата на Бајден останува посветена на спасувањето на преговорите за нормализирање на односите меѓу Израел и Саудиска Арабија, на што Хамас и неговите ирански поддржувачи силно се противат.

Републиканскиот сенатор Линдзи Греам од Јужна Каролина рече дека опширно разговарал со државниот секретар Блинкен за тоа што би можело да следи за Газа, тврдејќи дека Израелците веруваат дека уништувањето на Хамас го прави договорот со Палестинците и мирот поверојатен, а не помалку веројатен.

членови на Хамас

– Имате радикализирана популација и треба да се справите со тоа. Но, условите за промена стануваат подобри кога Хамас ќе замине. И верувам дека Израел разбира дека нема нормализација со Саудиска Арабија без нешто значајно за Палестинците – рече Греам.

Сенаторот истакна дека Палестинската управа (ПА), која управува со Западниот Брег, треба да има удел во неа, но дека Хамас ја истиснал од Газа, додавајќи дека и таа ќе мора да се „реформира“.

– ЗП е единствениот орган, но треба да се реформира. Давањето многу пари на истите стари луѓе е веројатно џабе. Време е за нова генерација на палестинско раководство – рече тој, додавајќи дека оваа „работа е во тек“ и дека „зависи од тоа како ќе завршат овие воени операции“.

Откако се повлече од Газа во 2005 година, Израел започна неколку воени операции во енклавата против Хамас, последната во 2021 година. Но, Израел ќе мора да ги преиспита своите минати акции за да го прекине кругот на конфликтот, рече Гершон Баскин, директор за Блискиот Исток за Меѓународниот Организациска заедница, група со седиште во ОК посветена на заштита на човековите права и градење мир.

– Ако има шанса за ново утре, со Газа која би можела да живее во мир со Израел, тоа мора да биде Газа која е отворена и развиена, каде што луѓето имаат работа и шанса за подобар живот и иднина. И тоа мора да се заснова на основните правила дека Израел повеќе не може истовремено да го окупира палестинскиот народ и да очекува од него да живее во мир“, рече Баскин, кој помогна во преговорите за ослободување на израелскиот војник Гилад Шалит во 2011 година, откако беше приведен од Хамас за пет години.година.

– Живеевме со концептуалната заблуда дека можеме да имаме се и да имаме мир. Не можеме да затвориме 2,5 милиони луѓе во кафез во Газа и да очекуваме да не се бунтуваат против нас – заклучи тој.