Ниту Меси ниту Марадона – папата Франциско го избра својот омилен фудбалер

Папата Франциско е познат како голем љубител на фудбалот, а во разговорот за „РАИ1“ го избра најомилениот.

Иако се очекуваше папата Франциско да каже дека тоа е Диего Марадона или Лионел Меси, тој се одлучи за Пеле.

„Би го додал третиот, Пеле. Ги следев сите тројца. Сите тројца се одлични, секој е посебен. Во моментов, Меси е многу добар. Коректен е, господин“, рече папата Франциско .

Папата Франциско жали за тешката судбина на Марадона.

“Марадона како човек доживеа пад, луѓето околу него не му помогнаа. Тој дојде да ме види во првата година. Неговиот живот заврши лошо. Смешно е, многу спортисти завршуваат лошо, дури и во боксот. Интересно”.

За крај го пофали Бразилецот Пеле.

„Меѓу овие тројца најголем господин е Пеле. Човек со големо срце. Разговарав со него, го запознав во Буенос Аирес, тој е голем хуманист“, изјави Фрања .

Инаку, папата Франциско е познат како голем обожавател на Сан Лоренцо.