НОВАК Е БЕСМРТЕН: Ѓоковиќ се врати од мртвите и го победи Алкараз во финалето во Синсинати! СПЕКТАКУЛАРНО ВРАЌАЊЕ НА СРБИТЕ!

Ауу луѓе, што гледавме? Па, ова е, ако не најдобриот, тогаш еден од најдобрите мечеви во историјата на тенисот.

Во финалето на Синсинати, Новак Ѓоковиќ по големиот пресврт го победи светскиот рекет број еден Карлос Алкараз со 2:1 (5:7, 7:6 (9:7), 7:6 (7:4).

Ѓоковиќ стигна до својот трет трофеј во Синсинати, вкупно 39. трофеј на турнирите од мастерс серијата 1000. Тој е прв во историјата, со три повеќе од Рафаел Надал.

Новак претходно беше единствениот тенисер во светот кој барем еднаш ги освои сите девет турнири од мастерс серијата, а по вечерашниот триумф најмалку три пати освои осум од девет. Се освен Монте Карло каде двапати славеше.

Ова воедно е 95-та титула за Ѓоковиќ во кариерата и е трет на вечната листа, зад Роџер Федерер и Џими Конорс.

Ова беше најдолгиот натпревар во историјата на Синсинати, кој траеше три часа и 49 минути.

Се започна со бавно темпо, тенисерите прилично лесно ги добиваа своите игри. Се до шестиот гем, кога Ѓоковиќ го направи првиот брејк на мечот! За жал, радоста не траеше долго, бидејќи Шпанецот веќе во следниот натпревар го скрши Новак.

Шпанецот направи нов брејк во 11. гем и поведе со 6:5. Набрзо го потврди брејкот и по еден час го доби првиот сет со 7:5.

Веќе на крајот од првиот сет, кој се играше на висока топлина и 34 степени, беше очигледно дека Новак губи енергија. Кога Алкараз направи брејк за водство од 2:1 во третиот гем од вториот сет, се чинеше дека мечот е завршен. Новак побара лекарска помош, но не поради повреда туку поради слабост. Лекарите му го измериле пулсот, а неофицијално го советувале да размисли за откажување од мечот. Но, тоа не се случи.

Новак го подигна нивото на играта и направи тотален пресврт, бидејќи во осмиот гем направи брејк и израмни на 4:4. До крајот на сетот немаше брејк, па отидовме во тај-брејк. Но, момент е да се каже дека Алкараз ја пропушти точката на мечот.

Новак прв стигна до мини брејк, но Алкараз ја фати врската и израмни на 3:3. Тенисерите ги добија своите сервиси, до резултат 7:7. Потоа Ѓоковиќ повторно направи мини брејк, а на следниот поен сервираше за сет. Тоа беше неверојатно враќање во мечот за Новак по сите случувања на почетокот на сетот, кога мечот за малку ќе завршеше.

А Алкара побара медицински тајм-аут за време на паузата меѓу сетови, бидејќи со тупаница удри во столчето, бесен на загубата. Во таа прилика го повредил прстот.

Третиот сет започна мирно во првите четири гејма. Новак во петтата промаши две брејк топки, но во седмата му го одзеде сервисот на Алкараз. Ѓоковиќ ја искористи само петтата брејк шанса и поведе со 4:3.

Во следниот гем го потврди брејкот и стигна до игра на триумф.

Но и тоа не беше доволно на овој натпревар. Вистинското лудило штотуку започна.

Во деветтиот гем Ѓоковиќ пропушти две меч топки, а во десеттата сервираше за меч. Играта траеше повеќе од 10 минути, Ѓоковиќ испушти уште две меч топки, вкупно четири, па Алкараз стигна до пауза и израмни на 5:5.

Во двата претходни гејма Алкараз спаси четири меч топки, а потоа во својот сервис гем спаси дури четири брејк топки. И пристигна во играта на триумфот. Новак успеа да го доведе третиот сет во тај-брејк.

И повторно го освои тај-брејкот. Поведе со 3:0, Алкараз се врати на 3:3, а тенисерите ги однесоа своите поени до 5:4. Потоа Новак направи мини брејк за 6:4, а потоа сервираше за 7:4 и конечна победа по три часа и 49 минути.

ЃОКОВИЌ – АЛКАРАЗ 5:7, 7:6 (9:7), 7:6 (7:4)