Новак Ѓоковиќ го победи Стефанос Циципас и го освои Австралија опен

0

Стефанос Циципас вечерва не можеше да го произведе нивото на агресивен тенис потребно за да го наруши Новак Ѓоковиќ. Тој имаше неколку шанси при крајот на вториот сет и на почетокот на третиот, но не можеше да реализира.

„Новак, не знам што да кажам, бројките кажуваат се“, вели тој. „Тоа беше неверојатно патување за вас и се восхитувам на она што го направивте за нашиот спорт.

„Тој е еден од најголемите во нашиот спорт – најголемиот што некогаш имал тениски рекет. Би сакал да ви се заблагодарам што го туркавте нашиот спорт досега.

„Не е лесно да се биде повторно тука во финалето на еден грен слем. Но, благодарам на мојот тим, стигнуваме таму“.