Новак Ѓоковиќ си ја отвори душата пред големото финале на Вимблдон против Карлос Алкараз: “Ова е најголемиот предизвик за мене, тој е гладен, но и јас сум се уште гладен!“

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во своето деветто финале на Вимблдон.

Новак Ѓоковиќ во три сета го победи Италијанецот Јаник Синер со 6:3, 6:4, 7:6.

По натпреварот Новак Ѓоковиќ зборуваше на прес-конференција:

Имаше многу борби и победи во три сета. Секој од нив беше тежок, знам дека сакаше да биде агресивен, играше директно, но успеав да го задржам тоа. Ги најдов ударите, сепак сервисот одеше нагоре и надолу. Одлично е што успеав да ја завршам приказната во три сета“, изјавил тој по натпреварот.

Новак Ѓоковиќ е непобедлив во тај-брејкот, откако победи на 15 последователни решавачки гема.

Почнав да бидам отпорен, се чувствувам поудобно од противникот во тајбрејкот. Бев на 1:3 и тој ми даде еден поен. Кој знае во која насока можеше се да оди, но тајбрејкот е коцкање затоа што еден или два поени можат да ја решат судбината. Доволно е едно враќање или задржување на вашиот сервис. Тајбрејковите на трева се можеби најстресните, бидејќи можеби нема да добиете уште еден поен. Го натерав да игра еден шут повеќе и тоа беше доволно“, кажал Србинот.

Познато е дека Новак Ѓоковиќ секогаш има највисоки амбиции.

Да бидам искрен, не чувствувам голема разлика. Мојата амбиција е секогаш најголема, да ја освојам титулата. Тоа не се менува во однос на историјата или нешто друго. Можеби некои луѓе мислат дека освојувањето на Ролан Гарос беше олеснување, но притисокот е сè уште голем. Сè уште добивам пеперутки во стомакот кога излегувам на теренот, секогаш кога го играм мојот прв натпревар. Целта е секогаш иста и нема голема разлика“, истакнал Новак Ѓоковиќ.

Србинот е свесен е дека искуството е негова голема предност.

Можам да зборувам за себе и за моите натпревари, имам повеќе искуство од овие момци. Може да биде потешко на почетокот на натпреварот, да ги контролирам мислите и нервите, може да има влијание, но нема да влијае на исходот на натпреварот. Кој може да биде подобар психички и физички, тој може да биде шампион“, истакнал тој.

Новак Ѓоковиќ исто така не ја криеше среќата поради новиот пласманот во финалето.

Големо олеснување и гордост. Грен Слем е најголемата работа што може да се направи под притисок, за се е потребно многу посветеност и работа за да се напредува. Има толку многу играчи на почетокот на турнирот, тоа е нешто што треба да се направи. Помина. Сите очи ќе бидат вперени во финалето на Вимблдон, најверојатно тоа ќе биде најгледаниот натпревар во светот и јас сум посветен“.