Новата работна маса на Путин! Сите се гужваат, а тој – сам! (ФОТО)

Рускиот претседател Владимир Путин оваа недела одржа состанок со водачите на различни верски заедници околу огромна маса, што му овозможи да држи значително растојание, како што тоа редовно го правеше во последните години кога се состана со странски претставници на овална маса долга околу пет метри. наводно поради страв од инфекција со корона вирусот.

Поранешен чувар на Кремљ претходно оваа година откри дека Путин е „претседател во самоизолација“ и дека дури и персоналот на Кремљ „мора да почитува строг двонеделен карантин пред секој настан, дури и најкраткиот“.

На состанокот со руските верски водачи во салата Катерина во Кремљ, Путин беше единствениот човек кој седеше на едната страна од големата правоаголна маса, додека околу 12 луѓе седеа на другата страна, без мерки за социјално дистанцирање.

Меѓу присутните беа поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил, големиот муфтија на Русија и претседателот на Централната духовна управа на муслиманите Талгат Тајудин, претседателот на Верскиот комитет на муслиманите на Русија, Равил Гајнутдин, поглаварот на будистичката традиционална Санга од Русија, Пандито Камбо Лама Дамба Ајушеев, главен рабин на Русија, Берел Лазар, поглавар на Ерменската апостолска црква, Руската православна црква на стариот обред и Унијата на христијани од евангелска вера (Пентекост).

Секако, оддалеченоста на Путин резултираше со бројни коментари на социјалните мрежи.

„Путин се среќава со претставници на различни верски заедници во Кремљ. Неговата позиција на маса зборува многу. Дали ви е нешто сомнително?“, напиша Антон Герашченко, советник на украинскиот министер за внатрешни работи на својот профил на Х.

Да потсетиме дека тој еднаш рече дека оддалеченоста на Путин кон другите сугерира дека рускиот претседател „се плаши од својот народ“.

Коментарите се појавија и на Reddit.

„Па, оваа маса е толку голема што може и воз да помине! Дали луѓето што седат спроти Путин користат микрофони или само му викаат“, напишаа корисниците на Х.