НОВА СНИМКА КАКО ОРБАН ГО ИЗБЕГНУВА ЗЕЛЕНСКИ: Едни трчаа да се ракуваат со претседателот на Украина, а еве што правеше Виктор!

Однесувањето на унгарскиот премиер Виктор Орбан на состанокот на лидерите на ЕУ и премиерите на земјите членки на Унијата продолжува да ја окупира светската јавност, речиси повеќе од обраќањето на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Имено, за време на вчерашната средба, Виктор Орбан прилично го игнорираше претседателот на Украина, а сега се појави ново видео на кое се гледа како унгарскиот премиер Виктор Орбан апсолутно го игнорира Зеленски, но и другите лидери на ЕУ.

Додека некои премиери се гушкаа, се смешкаа и се ракуваа со Зеленски и го тапкаа по рамо, Орбан мирно седна на конференциската маса и се подготвуваше за седницата, ја отвори папката, ги средуваше трудовите.

Ваквото однесување на унгарскиот премиер наиде на напад на проукраински активисти на социјалните мрежи кои рекоа дека тој е кловн, соработник на Кремљ, дека заминал на другата страна.

Виктор Орбан

Најгласна беше белоруската опозициска агенција NEXTA, која работи од Варшава, но подоцна тој трен го следеа сите релевантни западни медиуми.

Да потсетиме дека од почетокот на војната во Украина, Виктор Орбан воопшто не покажуваше симпатии кон украинскиот претседател Володимир Зеленски, кого го критикуваше и го сметаше за еден од виновниците за војната во Источна Европа. Тој, исто така, одби Унгарија да обезбеди воена помош во Украина, под притисок гласаше за санкциите на Брисел против Москва, но често го испраќаше и својот министер за надворешни работи Петер Сијарто во Москва. Ситуацијата меѓу Зеленски и Орбан ескалира кога украинските воени власти почнаа да го мобилизираат унгарското национално малцинство кое живее во Транскарпатија во Украина, кое по Договорот од Тријанон и распадот на Австро-Унгарија ѝ припадна на Украина, а подоцна и на Советскиот Сојуз.