Новинарот на Би-Би-Си го изнервира Новак Ѓоковиќ, стана и го напушти интервјуто: „Имате некое друго прашање, веќе трет пат исто?!“

На најдобриот тенисер на сите времиња не му се допадна начинот на кој се водеше разговорот.

По мечот со Холгер Рун , Новак Ѓоковиќ стана хит на социјалните мрежи поради неговиот одговор на навивачите кои го изнервираа викајќи „Рууууне“ за данскиот тенисер.

Новак им посака „Добра ноќ“, па по мечот долго се расправаа околу тоа.

Како дел од обврските кон носителите на ТВ правата, Новак по натпреварот даде интервју за Би-Би-Си, каде новинарот особено инсистираше на ситуацијата со публиката.

Репортерот прво го праша како се чувствува сега откако го помина интервјуто на теренот.

– Исто – кратко одговори Ѓоковиќ.

Потоа беше прашан дали ја добива почитта што ја заслужува како седумкратен шампион на Вимблдон.

– Како што кажав по натпреварот, им се заблагодарив на повеќето навивачи на стадионот и знам дека по цел ден гледање тенис не е лесно да се остане. Благодарен сум. Тие се и една од причините зошто се уште сум тука и играм, публиката која навистина ги цени играчите и напорите што ги имаме, не поддржуваат и јас го знам тоа. Но, кога публиката ќе ја помине црвената линија, тогаш јас реагирам, не се каам за моите зборови или постапки на теренот.

Како ги прилагодувате мислите и ставот кога има извици на непочитување од публиката, дали тоа ве мотивира да играте подобро? – ова беше третото прашање, кое го изнервира Ѓоковиќ.

– Имате ли друго прашање освен публиката? Дали сте фокусирани само на тоа или има нешто друго во врска со натпреварот?

Новинарот се обиде да се оправда дека реакцијата на Новак кон публиката предизвика големо внимание.

– Ова е веќе трето прашање. Го кажав тоа што го кажав – одговори Новак.

Новинарот се обиде да се пресели во спортот прашувајќи се за Алекс де Минор, но Новак не му даде премногу простор и брзо го напушти интервјуто.

– Со нетрпение го чекам тој натпревар, ќе биде тешко – одговори Новак и му се заблагодари, стана и го напушти студиото.

Новинарот се изненади, очигледно сакаше да го продолжи разговорот со изјавата дека Де Минор е овде популарен, очигледно алудирајќи на тоа дека е во врска со англиската тенисерка Кети Бултер, но Новак го спречи тоа и веќе стана и му беше свртен со грбот.

Видеото погледнете го ТУКА.