Нови детали за трагедијата во Сараево, младиот човек ја познавал докторката кој пијан ја уби со својот автомобил: „Предходниот ден и донесе чоколадо“

0

– Таа го потапкала по рамо и му рекла: „Се гледаме Деб“

Во петокот поминаа седум дена од страшната несреќа кај Марин двор во Сараево, во која Армин Берберовиќ ( 26) со мерцедес ја усмрти младата докторка Азра Спахиќ.

Колешката на Азра се здобила со повреди опасни по живот во несреќата поради која граѓаните на Сараево истиот ден протестирале.

Возел под забрана

На Берберовиќ му е изречена едномесечен притвор, утврдено е дека бил под дејство на алкохол и дека мерцедесот го управувал под забрана бидејќи му била одземена возачката дозвола.

„Аваз“ сега ги открива деталите кои му претходеле на кобниот ден на 26 мај кога беше убиена Азра Спахиќ.

Дознаваат дека убиената лекарка Спахиќ ја лекувала мајката на Армин Берберовиќ во здравствениот дом во Стари Град и целото семејство лично ја познавало. Таа дури и го лекувала неговиот брат Мевлудин.

Според информациите на „Аваз“, неколку дена пред кобната несреќа, починал таткото на девојката на Берберовиќ, тој ден имало погреб, а тој пиел пиво.

Околу 23 часот отишол на работа бидејќи бил вработен како диспечер во такси компанија, а при пристигнувањето во Марин двор направил сообраќајна несреќа и усмртил лекарка која ја познавал.

За работите да бидат потрагични, тоа утро, како што дознава Аваз , бил кај Азра Спахиќ затоа што дошол да собира пари за таткото на својата девојка.

И донесе чоколадо, а таа го тапка по рамо и му рече: „Се гледаме Деб“ (прекар на Берберовиќ). Неколку часа подоцна Берберовиќ ја убил.

Повикал брза помош, се обидел да и помогне

Берберовиќ повикал полиција и брза помош и се обидел да им помогне на настраданите. Тој и еден од лекарите се обиделе да ја извлечат од под автомобилот, но веќе било доцна. Поради обилно крварење, таа починала на лице место.