Новото искуство на Apple Maps се шири во Австрија, Хрватска, Чешка, Унгарија, Полска и Словенија

0

Apple го претстави новото Apple Maps искуство во 6 земји во Европа. Ажурирањето носи подетално покривање на патиштата, подобра навигација и други подобрувања.

Apple Maps со подобрена навигација се продава во 6 земји

Од компанијата од Купертино велат дека новата верзија на апликацијата, која е повторно изградена од нула, е побрза и попрецизна од претходно за iPhone, iPad, Mac и Apple Watch. Да потсетиме, Apple Maps беше рестартиран во 2018 година, со сопствени податоци на компанијата, шест години по првичното лансирање во 2012 година.

Apple Maps поддржува природен јазик за навигација, што е полесно да се разбере додека возите. На пример, кога се приближувате до раскрсница, таа може да ви каже: „На следниот семафор, свртете лево“. Упатството за лента на апликацијата им помага на возачите да се редат до правилната лента кога треба да свртат или да влезат на покачен пат, со што ќе се спречат погрешни вртења или промашувања во насока. Maps ќе ги предупреди корисниците за камерите за брзина и црвено светло во близина на нивната рута, а исто така ќе ги прикажува на екранот.

Apple Maps ново искуство во Европа

Новата верзија на апликацијата сега поддржува повеќекратно рутирање со до 15 застанувања по патување. Може да ја синхронизира рутата низ вашите уреди на Apple. Apple Maps прикажува станици за полнење електрични возила на рутата за да ви помогне да планирате соодветно. Сакате да го известите вашето семејство или пријатели кога ќе пристигнете? Apple Maps сега ви овозможува да споделите ETA со нив за следење. Во случај на доцнење, апликацијата соодветно ќе го прилагоди проценетото време.

Apple неодамна го претстави новото искуство за корисниците во Финска, Норвешка и Шведска. Новата верзија на апликацијата сега е достапна за корисниците во Австрија, Хрватска, Чешка, Унгарија, Полска и Словенија. Можете да го користите Siri за да известувате за несреќи, опасности или проверки на брзината. Исто така, корисниците може да пријават кога инцидентите прикажани на картата се исчистени.

Погледнете наоколу, 3D знаменитости и градови

Функцијата Look Around на Apple Maps им овозможува на корисниците од целиот свет да ги истражуваат Хрватска, Чешка, Унгарија, Полска и Словенија. Look Around прикажува слики на ниво на улица со 3D фотографии со висока резолуција и интерактивни транзиции. Функцијата моментално не е достапна во Австрија, земјата ќе биде поддржана во наредните месеци.

Корисниците сега може да ги користат „Карти на Apple“ за да гледаат знаменитости во извонреден 3Д приказ. Можете да ги посетите знаменитостите во Берлин, Хамбург, Лондон, Лос Анџелес, Мелбурн, Мајами, Монтреал, Сан Франциско, Сиднеј, Ванкувер и многу повеќе.

Други подобрувања

Можете да ги додадете вашите често посетувани места во Омилени, за да им пристапите од едно место. Apple додаде поддршка за Indoor Maps за аеродроми, трговски центри, така што сега можете лесно да најдете продавници, ресторани, тоалети. Прегледот на прелетување им овозможува на корисниците да ги видат главните подрачја на метрото во извонреден 3D режим со фото-реалистични детали. Може да зумирате, да се движите наоколу, да го навалите или ротирате уредот и да се движите низ градот и да ги искусите неговите знаменитости.

Ве молиме погледнете го официјалното соопштение на веб-страницата на Apple за повеќе детали и слики од екранот на функциите.

Apple повтори дека Maps ја почитува приватноста на корисниците и дека не е потребно најавување за користење на услугата. Апликацијата користи интелигенција на уредот за персонализирање на искуството, на пр. предложени времиња на поаѓање. Користи нејасно пребарување за да ја скрие локацијата на корисникот на серверите на Apple. Податоците што ги собира апликацијата, вклучувајќи термини за пребарување, информации за сообраќајот итн., се поврзани со случајни идентификатори кои редовно се ресетираат за да се спречи идентификување на корисниците.