НОВО МАСОВНО ПУКАЊЕ ВО САД – Едно лице загина, неколкумина повредени

Едно лице загина, а пет се ранети во масовно пукање во Синсинати. Мажот починал на лице место, додека останатите жртви, меѓу кои и малолетници, итно се пренесени во болница.

Од локалната болница потврдија за американските медиуми дека примиле три лица со прострелни рани. Пациентите се во критична, но стабилна состојба.

Не се соопштуваат дополнителни детали за нивниот идентитет или идентитетот на напаѓачот, кој се уште е во бегство.

Првиот човек на полицијата во Синсинати, Тереза ​​Тетге изјави за NBC дека е „лута“ поради трагедијата.

Ова се случува премногу често. Луѓето се свртуваат кон насилство наместо да ги решаваат споровите на хуман начин. Не е хумано да се вади огнено оружје и неселективно да се пука поединци“, истакнува таа.

Таа додаде дека нема поширока закана за јавноста и дека полицајците синоќа работеле на информирање на најблиските жртви.

Ги собираме сите докази за да можеме тие луѓе да ги изведеме пред лицето на правдата“, додава таа.