„Нуклеарните централи се завршена приказна“

0

Германскиот канцелар Олаф Шолц го отфрли предлогот земјата да ја задржи отворена опцијата за користење нуклеарни централи, велејќи дека тоа е „исцрпена тема“.

Германија ги затвори своите последни три нуклеарни реактори во април, завршувајќи го процесот што доби широка политичка поддршка по катастрофата на јапонскиот нуклеарен реактор Фукушима во 2011 година, пишува АП.

Членовите на Слободните демократи, кои се дел од владејачката коалиција на Солц, се меѓу оние кои се залагаа за преиспитување на таквата одлука откако цените на енергијата пораснаа поради војната во Украина.

Оваа недела, парламентарната група на Слободните демократи објави соопштение во кое се вели дека сака „да го запре демонтирањето на нуклеарните централи кои сè уште се употребливи“, како дел од напорите да се подготви за најлошите сценарија.

Тоа е единствениот начин да може да се реагира во секоја ситуација“, се вели во соопштението. Шолц го отфрли тој предлог во интервју за германското јавно радио Deutschlandfunk.

„Нуклеарната енергија е завршена. Прашањето за нуклеарната енергија во Германија е исцрпена тема. На секој што сака да изгради нови нуклеарни централи ќе му требаат 15 години и ќе треба да потроши 15-20 милијарди евра“, рече Шолц.

Германската канцеларка инсистираше дека „факт е дека со прекинот на користењето на нуклеарната енергија започна и демонтирањето“, а секоја дискусија за нејзино обновување ќе подразбира изградба на нови електрани.

Дискусијата за нуклеарна енергија дојде откако Шолц во средата вети дека ќе ги олесни честите јавни судири што ја оптоваруваат идеолошки шарената владејачка коалиција на неговите социјалдемократи, зелени и слободни демократи.