ОВА ДЕФИНИТИВНО Е НАЈЗДРАВИОТ ЈОГУРТ! Можеме да го најдеме во секоја продавница, а сите го ИЗБЕГНУВАМЕ! Нутриционистите тврдат дека ова е ГРЕШКА!

0

Јогуртот и кефирот се меѓу најздравите намирници, но не е важно која ќе ја купите. И додека многу луѓе мислат дека е најдобро да се купува јогурт со помалку маснотии, нутриционистите откриваат дека тоа всушност е голема грешка. Еве на што треба да внимавате.

– Луѓето се плашат од полномасниот јогурт поради содржината на заситени масти и ризикот од висок холестерол. Но, истражувањата за млечните производи не докажаа дефинитивно дека постојат докази дека полномасните млечни производи негативно влијаат на овие параметри – вели Рахаф ал Бочи, нутриционист.

јогурт, храна

Понекогаш полномасниот јогурт е поздрав бидејќи содржи помалку шеќер – јогуртот кој е „отстранет“ од маснотиите ќе мора да го компензира вкусот со шеќер. Кога јадете полномасно јогурт, помала е веројатноста за зголемување на шеќерот во крвта. Но, избегнувајте ги оние со дополнителен вкус или овошје бидејќи не сте сигурни што всушност има во нив. По ненадејниот скок на шеќерот, доаѓа нагло опаѓање поради што ќе почувствувате уште посилен глад и ќе посегнете по нездрава храна. Ако сте јаделе јогурт полн со шеќер, сте направиле лоша услуга.

– Полномасниот јогурт нема да предизвика зголемување на шеќерот, а ќе добиете и природни протеини, поради кои подолго ќе се чувствувате сити – вели Жаклин Лондон, диететичар.

– Полномасните млечни производи се едноставно повкусни. Подобри се кога станува збор за составот, подолго ве држат сити и текстурата е попријатна. Добивате и доза пробиотици, а без додаден шеќер – изјави Ал Бочи.