Ова е град во кој СО ЗАКОН Е ‘ЗАБРАНЕТО’ да се УМРЕ – Има МНОГУ ВАЖНА ПРИЧИНА зад сето тоа (ВИДЕО)

0

Дали го знаевте ова?

Освен што ја носи титулата најсеверниот населен град во светот, норвешкиот град Лонѓербјен сместен во Свалбард е малку необичен и за друга работа. Имено, во него никој не умрел повеќе од 70 години бидејќи умирањето е забрането со закон.

Дури и ако сте го потрошиле целиот свој живот во него, пренесува IFL Science, ако случајно заболите од неизлечлива болест, ќе мора да го напуштите островот и да ја сретнете својата смрт на друго место. Ако некако ненадејно умрете, вашето тело ќе биде избрзано однесено на друго место и нема да бидете погребани на островот.

Ако мислите дека ова е навистина бизарен закон, во право сте, но зад него се крие многу важна причина: заштитата на другите жители.

Уште во 1950-тите беше откриено дека телата закопани на градските гробишта не се распаѓаат бидејќи земјата е трајно замрзната, а како резултат на тоа, вирусите во телата можат да преживеат и постои ризик од идни инфекции.

Иако ова звучи како сценарио на хорор филм, нешто слично се случи на северот на Сибир, каде имаше епидемија на антракс во 2016 година. Причина за епидемијата се сметаше за инфекција на трупови на диви животни кои се наоѓале во замрзната земја, која се стопи при нагло зголемување на температурата. Едно лице почина тогаш, а други 90 лица завршија во болница.

Откриено е и дека вирусот на шпанскиот грип сè уште бил присутен во телата на луѓето кои починале на почетокот на векот, а последното лице заразено со оваа болест во Лонгјарбиен починало во 1917 година.

Според пописот од 2015 година, населбата имала 2.144 жители, а островот има арктичка клима со летни температури од три до седум степени Целзиусови, а во зима температурата паѓа на минус 13. Поларната ноќ трае 111 дена (од крајот од октомври до средината на март целосен мрак).