ОВА Е НАЈЛОШАТА ХРАНА ШТО МОЖЕТЕ ДА ЈА ОДБЕРЕТЕ ЗА ВЕЧЕРА! Позната докторка објаснува: “Брзо се дебелеете а метаболизамот страда!“

0

Нутриционист открива која храна никогаш не треба да ја јадете навечер.

Тестенините се многу разновидни и на нив можеме да додадеме речиси сè, од зеленчук, до месо, компири итн… Меѓутоа, ако сакате да ослабете, тестенините не треба да бидат вклучени во вашата исхрана. Вечерата има огромно влијание врз нашиот организам, а тестенините се храна која го забавува метаболизмот и ја зголемува отпорноста на инсулин.

Д-р. Андреа Максим открива дека тестенините се убедливо најлошата храна за вечера. „Тестенините на база на пченица ќе го подигнат нивото на инсулин и ќе предизвикаат воспаление. Пченицата во тестенините е природно воспалителна и телото не ја вари добро. Воспалението доведува до надуеност, што може да предизвика задржување на водата. Густината на јаглени хидрати го зголемува инсулинот, што го зголемува шеќерот во крвта и предизвикува повеќе таложење маснотии“, објаснува докторката.

Во една американска студија, вообичаеното консумирање на рафинирани јаглехидрати, како што се рафинираните тестенини, е поврзано со зголемување на крвниот притисок. Високиот крвен притисок може да го стави вашето тело на ризик од развој на состојби како што се срцеви заболувања.