ОВА Е РЕКОРД: Скрши нов Фолксваген само два метри откако излезе од салонот за автомобили! (ФОТО)

0

Застапништва на VW во Индија било место на инцидент во кој е скршен новиот VW Virtus, седан со четири врати за локалниот пазар.

Замислете го ова – сончев ден е и вие го земате вашиот сосема нов автомобил. Но, за неколку минути, предниот дел е смачкан и автомобилот лежи дијагонално на патот. Токму тоа му се случи на еден купувач на автомобили во Индија, кој испорача нов светкав автомобил пред изложбен салон.

Застапништвото на Volkswagen во Раџамундри, Индија, всушност, беше сцена на драматичен инцидент во кој е скршен новиот златен Virtus – прифатлива лимузина со четири врати за пазарите во развој како Индија.

За жал, новиот автомобил го загуби сјајот само неколку моменти по излегувањето од салонот, откако падна од подигнатиот ѕид на салонот два метри на блиската улица.

И покрај сериозноста на несреќата, штетата на VW Virtus не е толку голема како што можеше да се очекува. Сепак, на автомобилот ќе му треба нов преден браник и некои компоненти на суспензијата. Фотографиите покажуваат дека воздушните перничиња не се активирале.

РашЛејн, кој го пријави инцидентот, изрази загриженост за тоа како лесно добил возачка дозвола во Индија.

Бидејќи на многу млади возачи им недостасува соодветна обука и искуство, ваквите несреќи, за жал, се премногу чести таму. Иако се надеваме дека возачот на VW Virtus носел појас и избегнал повреда, можно е и автомобилот да бил празен во моментот на несреќата, доколку некој заборавил правилно да ја затегне рачната сопирачка.

Несреќниот VW бил извлечен со кран со помош на случајни минувачи. Се надеваме дека осигурувањето ќе ги покрие трошоците за поправките и новиот сопственик сигурно ќе ужива на патот уште многу километри без дополнителни проблеми.