Ова е убиецот од Урошевац: Поранешната сопруга ја застрелал со куршуми од пиштол, го ранил нејзиниот брат пред Центарот за социјална работа

Во престрелката повредени се братот на жртвата и Аделина Реџепи, директорка на Центарот за социјална работа во Урошевац.


Денеска Косово остана без зборови пред убиството на 21-годишната Ерона Чокли
, која ја уби нејзиниот поранешен сопруг Ваљон Алија.

Во престрелката повредени се братот на жртвата и Аделина Реџепи, директорка на Центарот за социјална работа во Урошевац

Реџепи рече дека осомничениот за убиството на Чокли отишол да го земе детето и немал никакви конфликти со сопругата, но кога повторно се вратил во центарот дошло до конфликт кој завршил со убиство.

– Навистина немаше конфликти, сопругот дошол да го земе детето во 13 часот, разговарал со луѓето од центарот за социјална работа, го зел синот и си заминал. Тој се вратил и се сретнал надвор од објектот со неговата сопруга и двајцата се вратиле во центарот и оттаму започнал конфликтот. Поднесоа барање за развод – изјави Реџепи , пренесува  Newsbomb.

Осомничениот откако испукал неколку куршуми кон несреќната жена и маж побегнал во непознат правец.

Откако го опколиле делот на Урошевац каде што е сместен Центарот за социјална работа, полициските патроли успеале да го уапсат напаѓачот кој е во бегство.

Денеска пред Центарот за социјална работа во Урошевац е убиена 21-годишна жена, а ранет е 15-годишен маж. Пријавениот е уапсен – тој е поранешниот сопруг. Оваа вест наиде на лавина осуди во Приштина. Се огласи мисијата на ОБСЕ, претставници на властите бараат максимална казна за убиецот. Од друга страна, има барања функционерите да поднесат оставки „без бескорисни изговори“. Најавата за протестот доаѓа и со изјавата – „се бориме ниту една жена да не биде заплашена, силувана и убиена“.

Денешното убиство е показател дека жените во Косово никаде не се безбедни, соопшти Колективот за феминистичка мисла и акција, кој протестот во Приштина го најави за понеделник.

„Убиена е уште една жена пред очите на државата. Уште еден изгубен живот кој одекнува на војната што ни е објавена на нас жените во Косово… Овој случај на фемицид покажува дека девојките и жените во Косово никаде не се безбедни. Ги силуваат и убиваат дома, во државни засолништа, на улица и во болници, без заштита и безбедност на државата“, се наведува во соопштението на оваа организација.

Мисијата на ОБСЕ наведува дека се ужаснати и тажни поради убиството на 21-годишна жена и ранувањето на 15-годишно момче во Урошевац.

Тие ја пофалија брзата реакција на косовската полиција, односно апсењето на осомничениот за убиството и порачаа дека ќе:

„Да продолжиме немилосрдно да работиме со нашите партнери во борбата против насилството врз жените и семејното насилство.

Повторно фемицид

„Повторно фемицид“, изјави во својата реакција претседателката на Косово, Вјоса Османи.

Тој вели дека ова злосторство е потсетување дека „суровите убијци“ можат да бидат запрени само ако сите се обединат и „се разбудат како општество против оваа страшна појава“.

„Доста е со смешните казни. Доста е со лошиот правосуден систем. Доста е со распаѓањето на столбовите кои треба да ги штитат нашите жени, нашите граѓани“, рече Османи.

Таа изрази сочувство до семејството, а за убиецот побара максимална казна.

И премиерот на Косово бара правда без одлагање.

„Не треба да чекаме да ги дознаеме деталите: силно го осудуваме ова повторено злосторство“, рече Албин Курти.

Косовската министерка за правда, Аљбулена Хаџиу, побара судските институции да бидат бескомпромисни во решавањето на ваквите случаи, повикувајќи и на максимална казна.

Косовскиот министер за внатрешни работи Џељаљ Свечља е шокиран од денешното убиство.

„И покрај напорите да се зголеми безбедноста на девојчињата и жените, случаите како денешното убиство не повикуваат сите да размислуваме – институциите и општеството“, рече тој.

Од друга страна, тој и честиташе на полицијата за брзата реакција и апсењето.

Зборуваше и претседателот на ПДК, Мемљи Красниќи, кој изјави дека станува збор за злосторства кои периодично се повторуваат на Косово.

„Покрај зборовите и поканите, делата се важни денес. Не само оние од судството, туку од сите државни механизми – политички и административни“, рече Красниќи.

Оставки без оправдување

Вечерва се огласи и директорот на Правниот институт на Косово, Ехат Мифтарај, кој изјави дека по убиството на жената во близина на Центарот за социјална работа во Урошевац, мора да следуваат оставки.

Дури и жена е убиена среде бел ден во државна институција. Во нормална држава денес, оставките би следеле како морален чин. Без бескорисни изговори, без појаснувања, туку оставка“, напиша тој на Фејсбук.