Ова е храна број еден ако сакате да се ослободите од вашиот надуен стомак! Докторите советуваат: “Многу ќе ви помогне ако го пробате ова“

0

Една од најдобрите групи на храна што треба да ја додадете во вашата исхрана ако се соочувате со надуен стомак е зеленчукот.

Зеленчукот е храната со најмалку калории, а е и една од намирниците со најмногу хранливи материи“, тврди Роксана Есани, регистрирана диететичарка и нутриционистка.

Зеленчукот е полн е со витамини, минерали, антиоксиданси и диетални влакна“, нагласува таа.

Сепак, тоа е една група на храна која ретко се консумира и не е многу популарна.

Зеленчукот исто така има висока содржина на вода, па може да ви помогне да останете хидрирани“, објаснува Роксана Есани.

Благодарение на нивната висока содржина на вода и диетални влакна, јадењето одредени зеленчуци може да помогне во здравјето на цревата, бидејќи влакната помагаат храната да се движи низ вашиот дигестивен тракт, ви помагаат да имате редовни движења на дебелото црево и спречуваат запек и надуеност.

Ако сакате да имате порамен стомак и да се ослободите од салото на стомакот, зеленчукот број 1 што треба да го додадете во вашата исхрана е ѓумбирот.

Ѓумбирот е зеленчук за кој луѓето можеби не размислуваат премногу, но дефинитивно е зеленчук број еден кој треба да го вклучите во исхраната кога сакате да ослабете“, вели Роксана Есани.

Таа забележува дека ѓумбирот има многу лековити својства кои можат да го израмнат вашиот стомак и да ги смират вашите црева. Особено, ѓумбирот има анти-инфламаторни својства кои го олеснуваат воспалението што може да предизвика поголем стомак.

Исто така, има ензими кои можат да му помогнат на телото полесно да ја вари храната, помагајќи да се спречи надуеност после оброк.

Таа исто така предлага да направите чај од ѓумбир или да додадете рендан ѓумбир во вашето следно јадење.

Толку е разноврсна храна! Можете да го изрендате и да го додадете во супи или да го додадете како зачин при подготовка на пилешко или риба. Можете да додадете свеж или сушен ѓумбир во смути или овесна каша“, предлага Роксана Есани.