ОВА Е ЧОВЕКОТ КОЈ ВЧЕРА ПРЕДИЗВИКА ЗЕМЈОТРЕС ВО ЕВРОПА, сега Марин Ле Пен слободно може “да ја удри камион”

Европскиот парламент ја објави првата оценка за резултатите од гласањето во Франција, каде „Националниот собир“, предводен од Жордан Бардела, освои 31,5 отсто од гласовите.

Партијата на Емануел Макрон освои двојно помал број гласови, со 15,2 отсто, а социјалистите 14 отсто. Дали е тоа почеток на нова ера во француската и европската политика?

Марин Ле Пен се уште е заштитно лице на француската крајна десница, но нејзиниот 28-годишен штитеник се повеќе го краде вниманието.

Најгласните извици на митинзите за време на кампањата не беа за Ле Пен, туку за харизматичниот претседател на партијата Жордан Бардела.

Политичарот роден во Париз стана познато име во француската политика за релативно краток временски период откако стана шеф на партијата кон крајот на 2022 година.

РН никогаш не го достигна прагот од 25 проценти на француските избори.

Француската екстремна десница порасна во популарност во изминатата деценија – возејќи се на бранот популизам забележан на други места во Европа – и оди подобро на изборите. Бардела одигра клучна улога во зајакнувањето на неговата партија откако стана лидер пред две години.

Тој сега е една од најбрзо растечките политички ѕвезди во Франција. Според анкетата објавена претходно овој месец, Бардела е втор најпопуларен политичар во Франција, зад поранешниот премиер Едуар Филип и пред Ле Пен. Неговиот растечки профил значи дека тој често е мета на напади, но Бардела е познат по своето меко и духовито слетувања, што значи дека тој останува главно неповреден. Неговата популарност значи дека, и покрај неговата тенденција да се оддалечи од партиските линии, има малку критики во неговите редови.

Европскиот парламент

Бардела е особено популарен кај помладата популација. „Монд“ Бардела го нарече „политичар кој треба да одржи популистички говор облечен со ксенофобија“, додека двајца 17-годишници возбудено го чекаат пред зградата на парламентот.

Во текстот наведуваат дека помладите гласачи, на возраст од 18 до 24 години, најверојатно не сакаат да гласаат за екстремната десница, но тоа се променило со доаѓањето на Бардела. Речиси една третина од гласачите од таа возрасна група, според анкетите, го поддржале „Националниот собир“ на изборите за Европскиот парламент.

Пред 20 години, младите на транспаренти и порачаа на таа партија да се „ебе“, а како што стојат работите, нова генерација ќе ги донесе на власт во Франција на изборите што следуваат на 30 јуни и 7 јули.

Една од причините што ја наведоа беше „враќањето на гордоста“ и надежта дека некој конечно ќе ги слушне што имаат да кажат.

– Тој е со нас, со нас луѓето, за разлика од другите. Се спушти меѓу народот, тоа треба да го прават и другите, а тоа што е млад уште повеќе му помага, изјави 20-годишната студентка Клара за Монд.

Бардела е многу активен и на социјалните мрежи, што му олеснува да допре до помладата популација.

Она што го прави поблизок до просечниот Французин е фактот што потекнува од семејство кое важи за средна класа. Неговата мајка е асистент, а татко му има мал бизнис.

Покрај тоа, тој израснал во предградијата на Париз, а неговите родители се развеле, па растењето секако не му било лесно.

Младите во Франција се фрустрирани бидејќи со години гледаат како нивните родители се „борат низ животот“ и не успеваат да го подобрат својот статус и финансиска состојба и имаат впечаток дека другите напредуваат без труд и работа, а токму тоа е што декларативно се борат Бардела и „Народниот собир“.

Голем број млади гласачи го избраа Бардела од многу едноставна причина.

– Моите родители гласаа за нив уште од времето на Жан Мари Ле Пен. Ние сме семејни симпатизери на партијата, Бардела е вистинскиот избор – изјави за Монд млад човек кој сакаше да остане анонимен. Одличниот резултат на изборите за Европскиот парламент многу веројатно ќе се прелее и на парламентарните избори, а сè што мораше да направи Марин Ле Пен, со лошата француска влада, беше да промовира ново, младо име што привлече широк спектар на гласачи.

Медиумите објавија дека големината на согледаната закана од лидерот на екстремната десница го натерала Макрон да го избере 34-годишниот Габриел Атал како директен одговор на подемот на Бардела.

– Атал и Бардела се од иста генерација, тоа е очигледно. Атал има политичка острина, знае да го зададе последниот удар, така што тој е некој што може да се соочи со Националното собрание – изјави помошникот на Макрон.

Партијата на ренесансата што ја поддржува Макрон, дел од групата да ја Обновиме Европа, немаше многу проблеми да најде аргументи против Бардела. Тие се обидоа да го прикажат како „арогантен“ проруски изолационист – но досега тоа не функционира.

Ренесансата се обиде да ја прикаже РН како екстремистичка сила: истакнувајќи ги нејзините врски со Русија, наклонетоста кон ЕУ и сојузите со екстремистичките партии во странство.

Ниту еден од нападите врз Бардела досега немаше никакви последици, особено не оние поврзани со Русија.

Бардела презеде дополнителни чекори за да избегне да делува проруски. Во интервју за l’Opinion минатата година, тој рече дека жали што француската политичка класа, вклучително и РН, не ја сфатила порано заканата што ја претставува Москва.

– Имаше колективна наивност во однос на амбициите на Путин – рече Бардела.

Мари Ле Пен, Марин Ле Пен

Бардела ги прекрши партиските линии за голем број прашања, што доведе до некои внатрешни критики. Неодамна, претседателот на РН зборуваше против спроведувањето на минималните цени за француските земјоделци, и покрај поддршката на движењето за политиката – што ја натера Ле Пен уште еднаш да ја разјасни официјалната позиција што треба да се следи за ова прашање за време на состанокот на парламентарната група, објави Политико.

Сепак, Ле Пен, чиј татко Жан-Мари Ле Пен ја основа партијата, стои покрај нејзиното политичко чудо и се бори со неговите критичари.

– Утре би можел да ме удри камион. Бардела има политички статус и доверба да ме замени – изјави Ле Пен.