ОВА Е 74-ГОДИШНИОТ ПАНЧЕ КОИ ГО УБИЈА КИДНАПЕРИТЕ НА ВАЊА ЃОРЧЕВСКА – Телото на исчезнатиот пронајдено во близина на Велес, а откриен е и мотивот за убиството !?

0

Во околината на Велес е пронајдено телото на исчезнатиот фризер Панчо Жежовски (74 г.) од Велес.

Исчезнувањето на велешанецот било пријавено на 22. ноември, а Обвинителството и Министерството за внатрешни работи (МВР) тврдат дека истите лица стојат зад убиството на Панчо Жежовски и Вања Ѓорчевска (14 г.), која беше киднапирана пет дена подоцна, а чие тело беше пронајдено во околината на Скопје.

Засега не се познати повеќе детали, а за сите официјални информации се очекува прес-конференцијата на Министерството за внатрешни работи која е закажана за денес во 09:30 часот.

Обвинителството претходната вечер соопшти дека мотивот за двете дела е личен интерес.

За исчезнувањето на девојчето осомничени се пет лица, тројца се приведени, а едно е надвор од државата.

Дел од медиумите пишуваат дека претходно било пронајдено опожарено возило марка „Citroen“ и дека по извршеното вештачење биле обезбедени материјални докази за вмешаност на еден осомничен во двата случаи.

Исчезнала Вања Горчевска, Вања Ѓорчевска
Вања Ѓорчевска

Утврдено е и дека девојчето со тоа возило било киднапирано пред влезот на нејзиниот дом и дека при распитот на осомничениот било откриено дека истата била убиена истиот ден, 27. ноември (понеделник), околу 10 часот.

За потсетување, 14-годишната Вања Горчевски исчезна во понеделникот на 27. ноември околу 07:25 часот на пат кон училиште. Јавноста беше информирана од нејзината мајка Зорица Ѓорѓевска која на својот профил на социјалната мрежа Фејсбук сподели драматичен апел дека нејзината ќерка исчезнала и побара помош од граѓаните.

Повикот на мајката масовно го споделуваа граѓани кои цела недела нервозно го следеа развојот на настаните и полициската истрага за исчезнатото девојче. Соопштението кое претходната вечер беше дадено од МВР речиси и да не даде одговор, туку само ја зголеми мистеријата. За повеќе информации во текот на денот.