ОВА МОРА ДА ГО ПРОБАТЕ! КАЧАПУРИ СО СИРЕЊЕ: Највкусното тесто направено во тава, кое доаѓа од Грузија

0

Доколку барате совршени лепчиња, меки како души кои можете да ги користите наместо леб, но и како подлога за сендвичи, овој рецепт е за вас.

Качапури е грузиско тесто исполнето со сирење. Многу е популарен во светот, се користи за сервирање на најразлични јадења, а толку е мек и вкусен што ќе го правите постојано.

Состојки:

  • 300 мл кефир
  • 1 јајце
  • 1 лажичка сол
  • 1 лажичка шеќер
  • 3 супени лажици растително масло
  • 400 гр брашно
  • и една лажичка прашок за пециво
  • 350 гр моцарела сирење

Подготовка:

Од сите состојки се замесува тесто, се расукува и се пече во тавче.

Погледнете го и целото видео чекор-по-чекор: