ОВА СЕ ВЛЕЗОВИТЕ ВО ПОДЗЕМНИ ТУНЕЛИ НА ХАМАС: Израелската армија објави што открила во северниот дел на Појасот Газа (ВИДЕО)

Израелските одбранбени сили (ИДФ), како што официјално се нарекуваат војската на земјата, ги објавија најновите снимки направени за време на копнените операции во Појасот Газа.

Хамас, Газа, Израел, тунел

– Додека Хамас го попречува заминувањето на цивилите на безбедно во јужниот дел на Појасот Газа, на безбедноста во јужниот дел на Газа, членовите на Хамас се кријат во сложена мрежа на терористички тунели – пишува во објавата на ИД на социјалната мрежа. X (поранешен Твитер).

Во него има видеа од влезови во тунели направени од израелски војници.

– Војниците на ИД открија бројни влезни точки за време на оперативните активности во северниот дел на Појасот Газа – се заклучува во објавата.