Ова се најчестите грешки во исхраната поради кои ви е подуен стомакот

Ако работите на тоа да имате рамен стомак, но никако не можете да го постигнете, зад вашите напори може да се кријат „мали“ грешки во исхраната кои секојдневно ги повторувате. Дознајте на што треба да внимавате.

Лошите навики во исхраната може да предизвикаат подуеност, што воопшто не е корисно доколку се обидувате да имате рамен стомак, па затоа предизвикува чувство на непријатност во вашето тело.

„Познато е дека вишокот калории од прекумерните порции храна и пијалоци засладени со шеќер може да доведат до зголемување на салото на стомакот, поради што целта да имате порамен стомак е понедостжна“, вели диететичарката Амбер Панконин.

Ова се најчестите грешки во исхраната кои предизвикуваат подуеност и со тоа ве спречуваат да имате рамен стомак.

Не јадете доволно влакна

Ако не јадете доволно влакна секој ден, тоа може да предизвика подуеност на стомакот.

„Недостатокот на влакна во исхраната може да доведе до запек или други дигестивни проблеми. Влакната може да ја подобрат подвижноста на цревата, што го олеснува одењето во тоалет“, вели Панконин.

Ако не сте сигурни дека внесувате доволно влакна дневно, клиниката Мајо сугерира дека жените треба да добиваат 21-25 грама влакна дневно, додека мажите треба да се стремат кон 30-38 грама.

Не внесувате доволно протеини

Ако штедите на протеини, тоа може да предизвика подуеност и да биде лошо за постигнување рамен стомак.

„Протеините помагаат да се одржи рамнотежата на течностите во телото. Ако консумирате премногу едноставни јаглехидрати и премалку протеини, тоа може да предизвика задржување на течности и подуеност”, вели Панконин.

Клиниката Мајо забележува дека препорачаниот внес на протеини за просечен возрасен е 0,8 грама на килограм телесна тежина. На пример, човек со тежина од 75 килограми треба да консумира 60 грама протеини дневно.

Ова може да се промени во зависност од вашата возраст и нивото на активност. Како што стареете, на вашето тело му треба повеќе протеини за да спречи губење на мускулите, што според Клиниката Мајо започнува на возраст од 40 до 50 години. Ако припаѓате на оваа група на луѓе, вашите потреби за протеини се зголемуваат на околу 1-1,2 грама по килограм.

Исто така, важно е да знаете дека доколку вежбате редовно, потребни ви се околу 1,1-1,5 грама по килограм. За луѓето кои вршат физички вежби, како што се кревање тегови, трчање или возење велосипед, можеби ќе ви требаат 1,2-1,7 грама протеини по килограм.

Гуми за џвакање – особено без шеќер

Иако понекогаш е корисно да џвакате гума за џвакање за да ја спречите желбата за храна и грицкањето друга храна, исто така може да ја зголеми подуеноста на стомакот.

„Кога џвакате гума за џвакање, голтате воздух, што може да доведе до подуеност и непријатност“, објаснуваат експертите.

Имено, гумата за џвакање без шеќер често се произведува со шеќерни алкохоли кои всушност можат да предизвикаат подуеност, гастроинтестинални непријатности, а во некои случаи и дијареа.

Пиење преку сламка

Пиењето течности преку сламка може да доведе до тешка подуеност. Ова значи дека ако сакате рамен стомак, треба да размислите да посегнете по сламка следниот пат кога ќе го пиете омилениот пијалок.

„Секогаш кога ќе пиете пијалок преку сламка, процесот е како да дувате воздух во балон, но го пумпате воздухот во вашите црева. Овој процес станува уште полош со газираните пијалоци. Подобро е да користите чаша или пијте од шише“, објаснуваат тие.

Премногу газирани сокови

Газираните пијалоци разбирливо додаваат меурчиња во вашите црева, што може да предизвика пределот околу стомакот да се чувствува како да се шири.

Иако одредени газирани пијалоци, како газирана вода, може да бидат здрави, ако сте чувствителни и редовно се чувствувате подуени, можеби е подобро да ги избегнувате.

Пиење премногу алкохол

Пиењето премногу алкохол може да придонесе за вишок сало на стомакот, што може да ве спречи да го добиете рамниот стомак што го сакате. Прекумерното внесување алкохол е поврзано со зголемување на телесната тежина и поголема половина, бидејќи алкохолот содржи празни калории, вели Панконин.

„Важно е да се земе предвид и храната што често ја комбинираме со алкохол, како што е пржената или солената храна, која често предизвикува надуеност“, додава таа.

Една студија исто така покажа дека алкохолот може да придонесе за прејадување преку стимулирање на нервните клетки во мозокот поврзани со зголемен апетит.