ОВА СЕ НЕКОЛКУ ТИВКИ ЗНАЦИ КОИ ПОКАЖУВААТ дека не се грижите доволно за себе

0

Ако се препознавате во знаците дека не се грижите доволно за себе и вашето тело, време е за промена.

Дури и ако се трудите да живеете здрав живот, вашето тело сепак може да страда. Има знаци дека треба уште повеќе да се грижите за него.

Прочитајте кои се деветте тивки знаци дека не се грижите добро за себе. Ако се препознаете во нив, време е за промена.

  1. Заборавност

После ноќта во која, според вас, добро сте спиеле, сте се разбудиле збунети и сте излегле од дома без паричник, клучеви… Можеби е заборавноста што доаѓа со годините, но таквите ситуации можат да бидат показател за нешто посериозно, особено ако премногу често повторуваат.

Една од причините за менталната магла може да биде хормоналната нерамнотежа, што доведува до когнитивни проблеми. Кај жените „губењето на умот“ може да биде и знак за проблеми со тироидната жлезда.

Ако заборавноста често е дел од вашата дневна рутина, размислете да одите на лекар и да направите комплетна крвна слика. Проверете ги хормоните и функцијата на тироидната жлезда за да видите дали тие се причина за „замаглените“ утра.

И кај жените и кај мажите, дифузни мисли може да се појават и поради проблеми со цревните бактерии. Бидејќи цревниот микробиом е поврзан со нашиот мозок, подобрата исхрана може да ви донесе јасност и концентрација.

Здравите црева се од голема корист за когнитивните функции, а рамнотежата на микробиомот се помага со консумирање повеќе пробиотска храна.

  1. Низок сексуален нагон

Родителството, годините во брак… сето тоа се причините кои влијаат на сексуалниот однос, или нивното отсуство. Меѓутоа, ако никогаш навистина немате желба за секс, проблемот можеби е во вашите хормони. И во овој случај, првиот чекор е да разговарате со лекар и да ги анализирате хормоните.

Хормоналната нерамнотежа може да доведе и до посериозни состојби, како што се замор, депресија, зголемување на телесната тежина, па дури и проблеми со срцето, поради што е важно навреме да се грижите за овој проблем.

  1. Голем стрес

Без разлика дали се грижите за вашата работа, семејство, врска или светот воопшто, постојаниот стрес може да го уништи вашето здравје.

Стресот го зголемува нивото на кортизол, а неурамнотеженото ниво на овој хормон може да направи да се чувствуваме вознемирени и депресивни. Тие исто така влијаат на нашите когнитивни способности.

Покрај тоа, високото ниво на хормони на стрес може да доведе до акумулација на вишок килограми, а последиците може да бидат недостаток на самодоверба, фрустрација и недостаток на енергија.

Еден од начините на кои можете да влијаете на кортизолот е здравата исхрана, а за да го намалите или елиминирате стресот, важно е да ја имате вистинската поддршка. Помалку стрес ќе доведе до подобрување на целокупното здравје и квалитетот на животот.

  1. Постојано ви се спие

Еден од начините на кои можете да влијаете на кортизолот е здравата исхрана, а за да го намалите или елиминирате стресот, важно е да ја имате вистинската поддршка. Помалку стрес ќе доведе до подобрување на целокупното здравје и квалитетот на животот.

  1. Грчеви во нозете

Во денешно време, многу луѓе поголемиот дел од денот го поминуваат седејќи пред екраните. Ако може да почувствувате повремени мускулни грчеви или грчеви во нозете во ова време, следете ја нивната фреквенција.

Ако се појавуваат често, тие може да укажуваат на ниско ниво на магнезиум. По некое време, недостатокот на магнезиум може да доведе до посериозни здравствени проблеми, како што е срцева аритмија.

Првиот чекор во решавањето на овој проблем е зголемена потрошувачка на храна богата со магнезиум како бадеми, семки од тиква или банани.

  1. Трнење во рацете и нозете

Повременото пецкање обично не е причина за загриженост, но ако се појавува често, може да укаже на проблеми како што е недостаток на витамин Б12. Ако го игнорирате овој проблем, недостатокот на оваа суштинска хранлива материја може да доведе до анемија, па дури и до невролошки заболувања.

За да избегнете помал проблем, консумирајте храна како јајца и млечни производи.

  1. Многу сува кожа

Во студените месеци многумина се борат со проблемот со сува кожа. Хидратантни креми кои се компатибилни со вашиот тип на кожа нека станат дел од вашата дневна рутина и додадете храна богата со здрави масти како авокадо, јаткасти плодови, маслинки во вашето дневно мени…

Имено, сувата кожа може да биде знак дека имате недостаток на масни киселини.

  1. Проблеми со кожата во вид на акни

Иако акните се проблем поврзан со генериките и хормоните, постојат неколку други фактори кои го влошуваат нивното појавување. Еден од нив е стресот, а други причини се претераното консумирање слатка и скробна храна, што доведува до висок шеќер во крвта и поттикнува воспаление.

  1. Попладневен замор

Дали после напорното утро на работа ги одбројувате минутите до паузата за ручек и кафе, а после тоа редовно се борите со попладневниот замор? Причината може да лежи во изборот на храна. Имено, доколку редовно ручате тесто или леб, како пица и сендвичи, не е чудно што сте уморни. Таквата храна предизвикува зголемување на нивото на шеќер во крвта, кое потоа драстично опаѓа, а нискиот шеќер во крвта предизвикува поспаност и замор.

За да го избегнете попладневниот замор, треба да направите промени во исхраната. Погрижете се вашиот ручек да биде избалансиран и богат со протеини, масти и зеленчук богат со влакна за да го одржите нормалното ниво на шеќер во крвта.