Овие пет пробиотски намирници придонесуваат за здравјето на цревата

Пробиотиците може да се термин со кој сте запознаени. Овие корисни бактерии во цревата имаат голем број функции, од помагање на варењето до контрола на тежината.

Меѓутоа, за да преживеат корисните бактерии, потребна им е пробиотска храна како извор на гориво. Иако можете да изберете додаток за да го зголемите внесот на пробиотици, многу секојдневни намирници природно ја обезбедуваат оваа специфична форма на влакна.

За среќа, многу пробиотска храна се вообичаени во американската исхрана и лесно може да се вклучат во вашиот план за оброци за поздрав дигестивен систем.

Лук и кромид

Познат по својот силен вкус и арома, содржи инулин, како и еден вид јаглени хидрати наречени фруктоолигосахариди или FOS. Оваа форма на јаглени хидрати може да се користи како нискокалорична алтернатива на шеќерот кога се екстрахира од храната, а служи и како пробиотик. Додавањето суров или варен кромид во вашите оброци е одличен начин за зајакнување на пробиотиците, како и антиоксидансите.

Банана

Ако барате лесни закуски кои се удвојуваат како пробиотик, бананите треба да бидат на врвот на вашата листа. Не само што се извор на влакна, витамини и минерали, туку бананите содржат и отпорен скроб. Најотпорниот скроб ќе го најдете во бананите кои се уште се зелени, а се чини дека ова соединение има пробиотски ефекти.

Ленено семе

Ленените семиња се одлична состојка за додавање на смути. Овие семиња обезбедуваат корисни омега-3 масти и антиоксиданси, а исто така се извор на пробиотици. Поради содржината на влакна, лененото семе може да поддржува здрави цревни бактерии и да промовира редовно варење.

Можете да јадете ленено семе цело или мелено. Додадете ги во смути, додајте ги во печива или посипете овесна каша.

Производи од пченица

Храната направена од пченица обезбедува пробиотски функции. Специфичната форма на влакна во пченични трици поддржува здрави бифидобактерии во цревата, што може да го зајакне целокупното варење и да ублажи некои дигестивни проблеми.

При изборот на храна на база на пченица, како што се тестенини, леб и крекери, барајте ги оние кои содржат интегрална пченица како примарна состојка.

Грав

Со многу варијанти за избор во оваа категорија, гравот е одличен извор на влакна и пробиотици. Едно истражување покажа дека редовното консумирање грав доведува до подобрување на микробиомот на цревата. Се смета дека овој исход го спречува ракот и може да има корист од други области на дигестивното здравје