ОГРОМНА ОГНЕНА ТОПКА НАПРАВИ ЛОМ: Русија испрати 21 беспилотно летало во воен силос, направи пустош! Куќи без покриви, врати и прозорци

Огромна експлозија го потресе украинскиот град Хмелницки откако Русија испрати 21 беспилотно летало во воен ракетен силос предизвикувајќи огромна огнена топка која „повреди 30 луѓе“

Украинскиот град Хмелницки беше потресен од огромна експлозија откако Русија наводно испратила 21 беспилотно летало во воен силос, предизвикувајќи огромна огнена топка која повреди десетици.

Како што објави Дејли Мејл , се чини дека Владимир Путин цели на магацини со муниција во западна Украина .

Според податоците на државната управа во регионот Хмелницки, само две жртви се хоспитализирани од речиси 30 повредени. Се вели дека Русите ја нападнале Украина во текот на ноќта со беспилотни летала Шахед. Предупредувањето за воздушен напад се огласи во 3:05 часот, а за еден час жителите слушнаа силни експлозии. Четири беспилотни летала погодија воен објект и предизвикаа експлозија која ги оштети околните станбени згради и други згради. Уште 17 беспилотни летала беа соборени од воздушната одбрана.

Воената администрација на регионот Хмелницки објави:

„Денеска непријателот повторно го нападна Хмелницки со јуришен дрон, погодувајќи еден од критичните инфраструктурни објекти во регионот, кој се наоѓа надвор од населбата. Сепак, досега имаме 21 повредено лице. Двајца се хоспитализирани, другите добиле лекарска помош и се пренесени на амбулантско лекување“.

Јуриј Ихнат, портпарол на воздухопловните сили на вооружените сили на Украина, рече дека не се уништени сите беспилотни летала:

„Уништени се 17 од 21 беспилотно летало. Има четири удари во регионот Хмелницки“, рече Ихнат, истакнувајќи дека Русија лансира беспилотни летала од различни правци.

Градоначалникот Олександр Симчишин потврди дека во нападот се повредени речиси 30 лица:

„Повредите се полесни, најчесто исекотини од скршено стакло и траума од тапа сила од паѓање на врати, тавани итн. Нема опасност по животите на луѓето“.

Жител на селото Олешин, кое се наоѓа недалеку од местото на експлозијата, изјави дека рускиот ракетен истрел бил исклучително разорен.

„Беше толку гласно. Имам 8 месечно бебе, таа дури и скокна на креветчето. По првата експлозија сите се разбудивме и се симнавме во подрумот. Од таму се слушнаа и 3-4 експлозии. Тие беа толку силни што падна малтер од подрумот. Детето трепереше, се плашеше и плачеше на секој звук. Во нашата куќа, металната влезна врата беше преклопена речиси на половина. Прозорецот беше целосно издуван. Луѓето во селото беа во таква неволја. На некои им беа целосно разнесени покривите, балконите и влезните врати“, рече сведокот.