Од кого Израел го добива оружјето?

Огромното мнозинство на оружје го обезбедуваат САД, но тие не се единствениот увозник

Договорот за прекин на огнот и размена на заложници меѓу Израел и Хамас траеше седум дена, по што со ист интензитет продолжија нападите на Тел Авив врз изолираната енклава.

Веќе пишувавме за Израел како воено најсилна земја на Блискиот Исток, особено поради инвестициите на нацијата во развојот и производството на напредно оружје, кое може да го парира само Иран.

Одбранбениот сектор на Израел произведува разновидни оружја , од мало оружје и радио опрема, беспилотни летала и далечински контролирани платформи за оружје, до главни борбени тенкови, системи за воздушна и ракетна одбрана, па дури и нуклеарни балистички ракети. Израел е исто така голем извозник на оружје – минатата година продаде оружје во вредност од повеќе од 12,5 милијарди долари, а меѓу најголемите клиенти се Индија, Азербејџан, Филипини и Соединетите држави.

За разлика од етаблираните одбранбени гиганти како Русија и САД, Израел не може самостојно да го развива и произведува целото свое оружје. Така, Тел Авив се потпира на многу блиски односи со Вашингтон кога станува збор за увоз на оружје, при што американските одбранбени изведувачи добиваат договори, Израел добива практично бесплатно оружје додека американските даночни обврзници ја плаќаат сметката.

– Господине претседателе, за народот на Израел има само една работа подобро од тоа да имаат вистински пријател како тебе, кој стои со Израел, а тоа е да застане во Израел – му рече израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху на Џо Бајден за време на неговото патување во Израел во средината на октомври.

Бајден и Нетанјаху

Една година претходно, за време на посетата на израелскиот претседател Исак Херцог на САД, Бајден ја повтори својата омилена реплика за Израел, дека „ќе мораа да го измислат Израел ако не постоеше.“ Вториот дел од цитатот, кој Бајден го користеше селективно од средината на 1980-тите, сè до денот кога тој беше сенатор, беше „…да се осигураме дека нашите интереси се зачувани“.

Кој го вооружува Израел?

Со оглед на оваа блиска врска, не треба да чуди што САД го сочинуваат огромното мнозинство од израелскиот увоз на оружје – огромни 92 проценти од 2017 до 2021 година. Според податоците собрани од Стокхолмскиот меѓународен институт за истражување на мирот (СИПРИ), Германија отпаѓа за 6,9 отсто од израелските набавки на оружје во истиот период, а Италија е втора со 1 отсто. Со други зборови, според пресметките на SIPRI, помеѓу 2017 и 2021 година, само три земји учествувале со 99,9 отсто од увозот на оружје во оваа земја од Блискиот Исток.

Во подолг временски период, од 2011 до 2020 година, SIPRI откри дека САД учествуваат со 70,2 отсто од најголемиот увоз на конвенционално оружје на Израел, а Германија, Италија и Канада се првите четири со околу 23,9, 5,9 и 0,05 отсто.

Помалите договори, кои се состојат од резервни делови, системи за мало вооружување и лесно оружје, исто така традиционално се доминираат од американските добавувачи, кои склучија договори за оружје со Израел во вредност од околу 8,7 милијарди долари од 2015 до 2019 година, според истражувањето на Кампањата против трговското оружје (CAAT). ).

Во истиот период, Германија, Велика Британија и Италија издадоа дозволи за продажба на оружје на Тел Авив во вредност од 944 милиони долари, 474,5 милиони долари и 374,5 милиони долари, соодветно.

Што добива Израел за своите пари?

Повеќе од која било друга област, Израел зависи од американското оружје за да ги подобри способностите на израелските воздухопловни сили (IAF), вклучувајќи ја и новата флота F-35I Adir (Тел Авив очекува да има 75 авиони од петтата генерација).

Израел се потпира на САД за потребите на ИАФ повеќе од 50 години, купувајќи и менувајќи стотици Боинг Ф-15 Иглс и Ф-15Е Страјк Иглс и Џенерал Динамикс Ф-16 Боречки Фајлкон во текот на годините. Американските авиони доминираат во израелската флота на комунални, електронски разузнавачки, транспортни и добавувачки авиони, како и во полето на хеликоптери, вклучувајќи ги Бел АХ-1 Кобра, Боинг АХ-64 Апачи и Сикорски CH-53 и С-70 борбени и транспортни хеликоптери.

Подружница на Northrup Grumman, Ingalls Shipbuilding во Паскагула, Мисисипи ја изгради израелската флота од поморски корвети од класата Sa’ar 5. Израелскиот одбранбен систем Rafael доби помош од Raytheon во изградбата на системот за воздушна одбрана Iron Dome.

САД му доставија на Израел автоматски, јуришни и снајперски пушки, тешки митралези M60 за општа намена и Браунинг М2, ракетни системи M72 LAW од 66 милиметри, гранати M203, Mk 19 и Mk 47 и противтенковски проектили TOW.

Во однос на возилата, САД продадоа оклопни транспортери М113, камиони Хамви, М35 и ХЕМТТ и булдожери, багери и натоварувачи на тркала Caterpillar, кои Израел ги оклопи и ги испрати до зградите за кои постои сомневање дека ги користат палестинските милитанти или нивните семејства.

Дополнителната опрема вклучува возила за враќање М88, прилагодени самоодни хаубици М109 155 мм, модифицирани ракетни системи М270 (променети од Израел за да бидат компатибилни со израелските ракети) и ракета земја-воздух од системот МИМ-104 Патриот.

Списокот на оружје што му го продаваат на Израел од други земји освен САД е многу поскромна и вклучува оружје како што се германските автомати Heckler & Koch P11 што ги користат израелските специјални сили, пиштолите Beretta M1951 од италијанско производство, белгиските митралези FN MAG, германскиот Mauser. Снајперски пушки 86SR, адаптирани од британско-израелските комунални возила MDT David и германски тешки камиони Unimog 437.

Во воздухот, Израел се потпира на германското производство-тренер авиони G-120 и италијанскиот Aermacchi M-346 Master, како и на неколку поморски патролни хеликоптери Eurocopter Panther од француско производство.

На море, покрај корветите Sa’ar од класа 5, произведени во САД, Израел има четири германски корвети за лансирање ракети познати како Sa’ar 6, плус германските дизел-електрични подморници Делфин 1 и Делфин 2, кои, во Покрај торпедата, може да лансира и крстосувачки ракети со нуклеарно оружје (формално, Израел ниту потврдува ниту негира дека поседува такво оружје).

Дарежливоста на американскиот даночен обврзник

Најдоброто нешто во врска со договорите за оружје на Израел со САД е тоа што повеќето ѝ се даваат на блискоисточната нација бесплатно. Помеѓу 1948 и 2023 година, САД му дадоа на Израел повеќе од 260 милијарди долари воена и економска помош, плус уште најмалку 10 милијарди долари за заеднички развој на оружје како што е Железната купола.

САД дадоа повеќе од 3 милијарди долари помош од 2004 година, вклучително и околу 3,2 милијарди долари во 2022 година. Во услови на криза во Газа, Бајден неодамна побара од Конгресот дополнителна помош од 14,3 милијарди долари, што, доколку биде усвоено, ќе биде најголем финансиски пакет за Израел од 1979 година.

Над 99 отсто од американската помош за Израел е од воена природа, при што ефективно трошење е во корист на израелската влада, која треба да троши помалку од своите пари за оружје купено во странство и последователно може да ги пренасочи парите кон други приоритети, како што е здравствената заштита и за американските одбранбени производители, кои се уверени за стабилни, гарантирани, субвенционирани нарачки благодарение на американската влада.

Всушност, единствената страна што ќе загуби од аранжманот е американскиот граѓанин кој плаќа за тоа, додека САД се соочуваат со сè поголема закана од банкрот и економско уништување додека американскиот национален долг се приближува до 34 трилиони долари.