Од падот од третиот кат тешко се повредила, а потоа следела трагедија од која никогаш не се опоравила (ФОТО)

Неда Арнериќ глумеше во повеќе од 100 филмови, а првиот филм „Сан“ го сними на само тринаесет години. Таа беше најпозната по улогата на млада жена во филмот „Ко то тамо пева?” од 1980 година.

Пред три години почина Неда Арнериќ, дивата која остави неизбришлива трага на југословенската актерска сцена. Арнериќ не напушти во 2020 година на 67 години. Нејзиното безживотно тело е пронајдено во нејзиниот стан на Врачар во Белград. Глумеше во повеќе од 100 филмови, а првиот филм „Сан“ го сними кога имаше само тринаесет години. Таа беше најпозната по улогата на млада жена во филмот „Ко то тамо пева?” од 1980 година. Во една сцена од филмот, невестата води љубов со младоженецот додека другите ликови ги гледаат, а еден од нив ја кажува познатата реченица: ‘И тата би сине’.

Покрај улогите, Неда вниманието на јавноста го привлече и со приватниот живот. Се мажела три пати, а вистинската среќа ја нашла во докторот Милорад Мештровиќ со кого поминала речиси четири децении од животот. На почетокот на 2019 година Мештровиќ почина, а уништената актерка тешко ја поднесе загубата. Набргу по неговата смрт, таа била хоспитализирана поради наводен обид за самоубиство. Одеднаш испила повеќе од 20 лекови за смирување, а во несвесна состојба ја нашол нејзиниот брат, кој веднаш повикал брза помош.

Откако целосно се опорави за српското издание на Глорија, таа раскажа како се чувствувала во моментите пред да се обиде да си го одземе животот. – Само сега сум свесна за тоа. Не се чувствував добро, но не бев свесна дека тоа е поради празнината што ја почувствував по неговата смрт, поради прекината навика која траеше цели 37 години. Навикната сум да бидам со некого и да имам лидер, некој да ме води.

Имав три сериозни врски и секогаш морав да верувам дека моите мажи се многу посилни од мене во секој поглед. Би им се предала поради тоа и ме водеа. Сега одеднаш нема кој да ме води и јас сум малку изгубена. Но, претпоставувам дека ќе се навикнам да бидам сама. Имам пријатели кои цел живот се сингл и се добро организирани – изјави Арнериќ.

Актерката никогаш не ја исполни својата улога на мајка, а иако еднаш зажали за тоа, во едно од последните интервјуа изјави дека сепак и е драго што нема деца бидејќи живееме во нестабилни времиња. Сепак, таа секогаш претпочитала да ги поминува слободните моменти со семејството и со децата и внуците на нејзиниот брат, со кои била исклучително блиска. Токму тие и беа голема поддршка по трагедијата што ја снајде во 2016 година кога падна од третиот кат во станбена зграда. При падот се здобила со скршеница на петтиот вратен пршлен, првиот лумбален и дванаесеттиот торакален пршлен. Многумина шпекулираа за самоубиство, но се демантираше за српските медиуми.

Неда дојде од деловен состанок во врска со снимање на серија и се пожали дека е уморна. Заедно го гледавме натпреварот на Ѓоковиќ на телевизија, по што таа излезе на терасата да закачи веш. Не знам што се случило, само во еден момент слушнав дека паднала – изјавил Милорад по несреќата. Неда Арнериќ остави неизбришлива трага во југословенската актерска игра, а нејзиното ненавремено заминување фрли дамка врз многу пријатели и колеги, кои и денес со тага зборуваат за големината на оваа талентирана глумица.